Google’dan sonra şimdi de Facebook, Filistin medyasını sansürlemekle suçlanıyor. Al-Jazira’nin haberine göre bir çok Filistinli gazeteci ve yayın organının (Shebab News ve Quds News)  Facebook hesabı geçtiğimiz Pazar günü hiç bir gerekçe gösterilmeden kapatıldı. Yaşanan kapatılma sonrası twitterda Facebook’un bu tavrını kınayan haşhtaglar açıldı.

Yaşanan sansür üzerine ortaya hiç de küçümsenmeyecek bir polemik atıldı. Buna göre Filistin internet ağı, özellikle bir grup Facebook yöneticisinin geçtiğimiz günlerde İsrail İçişleri ve Adalet Bakanlıklarını ziyaretinden beri ciddi problemler yaşıyor.

Hamas’ın bildirileri silinmek isteniyor

Zira İsrail Adalet Bakanı Ayelet Shaked bir konuşmasında,  “Nasıl İŞİD videoları ve yayınları yasaklanıyorsa Hamas’inkiler de öyle yasaklanmalı çünkü onlar da terörist bir örgüt” şeklinde bir demeç vermişti. Bir İsrail sivil toplum kuruluşu da Facebook’un yeterince Hamas’ın bildiri ve verilerini silmediği gerekçesiyle sosyal medya sitesine karşı dava açmıştı.

Bu gelişmeler sonrası bir grup Facebook yöneticisi bu sorunlara çözüm bulmak için İsrail’e bir ziyarette bulunmuştu.

Filistinli gazetecilerin hesapları sürekli kapatılıyor

İngiliz The Guardian gazetesi ise, bu ziyaret sonrası Facebook ve İsrail’in Filistin menşeili paylaşım ve videolara daha fazla müdahale etmek konusunda anlaştığını yazmıştı. Zira bu tarihten beri de Filistinli gazeteciler ve hesaplar sürekli olarak Facebook tarafından kapatılıyor.

 

 

Leave a comment

Your email address will not be published.