Sarkozy’den kimlik siyaseti üzerinden yeni polemik

Sağcı Cumhuriyetçi Parti (Les Républicains) Cumhurbaşkanı aday adayı Sarkozy yine kimlik siyaseti üzerinden bir tartışma ortaya attı.

Kimlik, bilindiği üzere Sarkozy’nin seçim söylemlerinden biri. Bu sabah katıldığı Europe 1 radyo programında yine bu konuyu ele aldı. Sarkozy geçtiğimiz hafta Institut Montaigne’nin Fransa’daki müslümanlarla ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarından çıkan, Fransa müslümanlarının % 28’inin Cumhuriyet değerlerinden uzak bir yaşam sürdüğü sonucunu çarpıtıp, « Şeriata ilgi duyan % 29’u içimizde barındırmak zorunda değiliz » şeklinde açıklamalarda bulundu. Sarkozy söyleminde herhangi bir histeri taşımadığını, seçilirse hedeflerinden birisinin de entegrasyondan asimilasyona geçmek olduğunu dile getirdi.

Sarkozy konuşmasının devamında, « entegrasyon politikasının başarısız olduğunu, müslümanlar ve teröristler arasında bir bağ kurulamıyacağını ama her islam kelimesini telaffuz ettiğimizde de islam düşmanı olmakla bir insanın suçlanamıyacağını » söyleyerek kendini savundu.

Leave a comment

Your email address will not be published.