Sarcelles Belediye Başkanı François Pupponi, Fransa’da bulunan Türk camileri aleyhinde söylediği sözler için özür diledi. Türk Menfaatlerini Koruma Platformu’nun (Objectif 21) tepkisi üzerine dernek heyetiyle yaptığı toplantının ardından basın açıklaması yaparak Türk toplumundan özür dileyen Pupponi, “Fransa’da veya başka ülkelerdeki Türkleri kırmışsam özür dilerim, çünkü amacım bu değildi” ifadelerini kullandı.

Paris’in  yakın banliyölerinden  Sarcelles Belediye Başkanı François Pupponi, Fransa Ulusal Meclisi Radikal Örgüt Takibi Araştırma Komisyonu toplantısında  Türk toplumu ve Türk camileri hakkında sarf ettiği sözlerden dolayı özür diledi. Objectif 21 Derneği’nin tepki göstermesi üzerine geri adım atan Pupponi, dernek yetkilileri ile yaptığı toplantının ardından basın açıklaması yaparak, “Fransa’da veya başka ülkelerdeki Türkleri sözlerimle kırmış ve gücendirmişsem özür dilerim, çünkü benim amacım bu değildi.” ifadelerini kullandı.

Fransa’daki Türk camilerinin endişe verici şekilde yayıldığı yönündeki sözleri hatırlatılan  Pupponi, “Dediklerimi tüm Türklere genellemek istemedim, Fransa’daki tüm Türk camilerine gidenlerin radikalleşmesi elbette söz konusu değil.”  açıklamasında bulundu.

Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı şehirlerden biri olan Sarcelles’de Türkler ile çok yakın dostluklarının olduğunu belirten Pupponi, “Önemli olan, Türk toplumuyla daha fazla yanlış anlaşılmayı  ortadan kaldırmak için diyaloğa devam etmemiz ve bir sorun olduğunda beraber konuşabilmemizdir.” şeklinde konuştu.

“Pupponi’nin özür dilemesi bizleri memnun etti”

Basın toplantısının ardından Pupponi’nin özürünü değerlendiren Objectif 21 Başkanı Tahsin Tek, Türkleri derinden üzen Pupponi’nin özür dilemesinden memnun olduklarını ve daha önce Türk karşıtı açıklamalarıyla bilinen belediye başkanının ilk defa özür diliyor olmasının büyük önem taşıdığına dikkat çekti. Tek, “Pupponi açıklamalarıyla aşırı sağ partilerinin söylemine benzer bir ifade kullanmış ve Fransa halkının bir kısmını suçlu duruma düşürmüştür” şeklinde konuştu.

Pupponi, 17 Mart’ta, üyesi olduğu Fransa Ulusal Meclisi Radikal Örgüt Takibi Araştırma Komisyonu toplantısında Fransa’da Türk camilerinin organize biçimde hızla yayıldığını ve bunun endişe verici bir gelişme olduğunu belirtmişti.

Leave a comment

Your email address will not be published.