Fransa’nın Rouen şehri yakınlarında bir kilisede gerçekleşen saldırıyla ilgili soruşturma yapan Paris Başsavcısı François Molins, saldırı hakkında detayları kamuoyuna açıkladı.

Başsavcısı saldırganlardan birinin 19 yaşındaki istihbarat servisi tarafından izlendiğini ve isminin Adel Kermiş olduğunu  paylaştı. Fransız vatandaşı Kermiş‘in 2015 yılında iki kez Suriye’ye girmeye çalışırken yakalandığını ifade eden Molins, evinden sadece beş saatliğine uzaklaşma izninin bulun Kermiş’in elektronik kelepçeyle izlenerek ev hapsinde tutulduğunu açıkladı.

Başsavcı Molins, olay esnasında patlayıcıya benzetilmiş sahte düzenek taşıyan saldırganlardan diğerinin kimliğinin hala belirlenemediğini ifade etti.

Saldırının yaşandığı Kilise’ye gelen Cumhurbaşkanı François Hollande “Birçok sınavla karşı karşıyayız, bu da onlardan biri. Tehdit seviyesi oldukça yüksek ve önümüzdeki günler, hatta yıllar içinde öyle de kalacak. Bize savaş ilan eden IŞİD ile mücadele ediyoruz. Yasalara uymak kaydıyla, ne pahasına olursa olsun bu savaşı kazanmalıyız. Bizi bir demokrasi yapan da budur.” dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.