Rakamlar, inşaat sektörünün 2016’da krizden çıkacağını söylüyor

Fransa’da açıklanan yeni rakamlar inşaat sektörünün 2016 yılında krizden çıkacağının ip uçlarını veriyor. Şubat ayı sonunda açıklanan veriler sektörün bu yıl büyüyeceğinin habercisi.

2016 yılı başında sektördeki hareketliği doğrulayan yeni konut inşaatı sayısı yüde 5,5 artış gösterek 92 500 rakamlarına ulaştı. Ocak ayında Konut Bakanlığın’nın açıkladığı oran ise yüzde 0,9’du. Öte yandan yeni insaat izni sayısında da ciddi bir artış yaşandığı belirtiliyor. Son üç aylık verilere göre yeni konut inşaatı için alınan izin sayısı 102 bin 300’e ulaştığı ve sektörde yüzde 18’lik bir büyüme yaşandığı ifade ediliyor. 

Son üç ayda 54 bin 300 konuta inşaat izni verildi

Fransız Haber Ajnsı’na konuşan (AFP) Mütahit ve Emlakçılar Federasyonu Başkanı Alexandra François-Cuxas, inşaat sektöründe olumlu eğilimin güçlendiğini belirterek, toplu konutlar için verilen izinlerde yüzde 53’lük bir artış yaşandığını ifade etti. “Bu harika bir gelişme” diyen federasyon başkanı, Aralık ve Şubat ayı arasında her iki toplu konut inşaattan birine izin verildiğini ve bu rakamın 54 bin 300 olduğunu açıkladı. Toplu konutta yüzde 27,5’lik bir hareketlilik yaşandığına dikkat çeken François-Cuxas, “Fransa’nın altı bölgesinde kayda değer olumlu gelişmeler yaşandı. Yeni inşaat izni noktasında yapıcı bir yaklaşım sergileniyor.” şeklinde konuştu. 

afp-infographie

Bölgelerdeki artan inşaat izni oranları:

Bretagne bölgesinde yeni inşaat izni oranı yüzde 21,5 artarken, İlle de France bölgesinde yüzde 19, Provence-Alps- Cote d’Azur bölgesinde ise yüzde 18,5’luk oranlara ulaşmış durumda. Öte yandan Akitanya-Limousin-Poitou-Charentes bölgesinde yüzde 10,1,  Loire bölgesinde yüzde  7,9’luk artış arakamları keskin bir yükselişi gözler önüne seriyor. İnşaat sektöründe bir diğer olumlu gelişmenin de  Korsika’da yaşandığı açıklandı. Korsika’da verilen inşaat izni oranlarında yüzde 131,7’lik bir artış yaşanarak rekora imza atılmış durumda.

Bordeaux, La Rochelle, Nantes, Rennes, Nice ve Marsilya belediyelerini kutlayan François-Cuxas, Aralık ve Şubat ayı verilerine göre inşaat izni verilen konut sayısının 82 bin 900’ü aştığını açıkladı. Sektörün bu periyotta yüzde 3,6 oranında büyüdüğünü belirten federasyon başkanı, geçmiş 12 aylık periyotta ise sektörde yüzde 7,7 lik bir büyüme yaşandığını ve toplamda 398 bin 200 konuta inşaat izni verildiğini de dile getidi. 

Leave a comment

Your email address will not be published.