Gençlik derneği Jeunactio, ergelik dönemi sorunlarını konu alan “Bebeğim 15 yaşında” isimli bir seminer düzenledi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Psikolog Serap Altun, anne-babaları Ergenlikte görülen en tehlikeli hastalıklar ve artan intihar eğilimleri hakkında önemli uyarılarda bulundu.

Argenteuil’de faaliyet gösteren geçlik derneği Jeunactio, “Bebeğim 15 yaşında” başlığıyla bir aile semineri düzenledi. Seminere konuşmacı olarak katılan Psikolog Serap Altun, aileleri ergenlik döneminde yaşanan psikolojik sorunlar hakkında bilgilendirdi. Türk ailelerin yanısıra Arap ve Fransız davetlilerin de katıldığı seminerde Altun, ergenlik döneminin sadece yetişkinler için değil ergenlik dönemine giren gençler için de zor bir dönem olduğuna dikkat çekti.. Çoğu zaman bu gerçeğin görmezden gelindiğini ve anne babaların daha çok sorun yaşadığı yönünde bir algının hakim olduğunu söyleyen Altun,  “Anne-baba ve çocuklar arasındaki iletişimin sağlıklı olduğu ailelerde genelde büyük sorunlar yaşanmazken, aile içi şiddet ve geçimsizliğin hakim olduğu ailelerde, ergenlik dönemindeki  gençler daha çok etkileniyor.” dedi.

serap-altun

Ergenlik döneminde Fransalı Türk aileler arasında en çok özgüven sorunu yaşandığına vurgu yapan Altun, iletişim kuramayan ya da sıkıntılarını anlatamayan çocukların zamanla kendi içine kapandığını ve odalarına çekildiklerini dile getirdi.

Konuşmasının büyük bölümünü ergenlik döneminde görülen psikolojik rahatsızlıklara ayıran Atun, son yıllarda geçmiş yıllara nazaran ergenlik sorunlarının arttığına dikkat çekti. Ailelerin mutlaka çocuklarının bu dönemde yaşayabilecekleri sorunlar hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini belirten Altun, “Günümüz yaşam koşullarının yanısıra çalışma şartları da aile içi iletişimi engelleyebiliyor.  Aile bireylerinin birbirini daha az gördüğü, daha az konuştuğu, daha az ilgilendiği bir tablo ile karşı karşıyayız. Bütün anne ve babalara düşen en önemli görevlerden biri de ergenlik geçiş dönelerinde çocuklarına biraz daha fazla vakit ayırmalarıdır. Bunu başarabilen ailelerde çok büyük sorunların yaşanmadığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

serap-altun-1

Ergenlikte görülen en tehlikeli hastalıklar: Anoreksi, Bulimia, Siklotomi ve Şizofreni

Ergenlik döneminde görülen dört  büyük hastalık hakkında aileleri bilgilendiren Altun, bu hastalıkların ergenlik döneminde aileler tarafından erken teşhisinin önemli olduğuna vurgu yaptı. Bu hastalıkları anoreksi, bulimia, siklotomi ve şizofreni olarak sıralayan Altun, her dört hastalığın tadavisinin ihmal edilmesinin çok ciddi sonuçlar doğuracağına dikkat çekti. Ani duygu değişikliklerine sebep olan “Siklotomi’nin yanısıra, hızlı kilo kaybı ile kendini gösteren Anoreksi ve hastaların genelde çok aşırı yemek yemeleri, ardından kendilerini kusturmalarıyla ortaya çıkan “Bulumiya” hastalıklarına değinen Altun, temelinde psikolojik nedenlerin yattığı bu hastalıklar hakkında ailelere detaylı bilgiler verdi.

serap-altun-2

Ergenlik döneminde intihar eğilimleri artış gösteriyor

Ergenlik döneminde yaşanan intihar olaylarına değinen Pisikolog Serap Altun, 2014 ‘de yayınlanan resmi raporları aktararak,  Fransa’da gençler arasında intihar olgusunun ne denli büyük bir tehlike olduğunu gözler önüne serdi. 2014 yılında ergenlik döneminde gençerden 80 bin intihar girişimi  olduğunu belirten Altun, “Üzülerek söylüyorumki bu intihar girişiminde bulunan binden fazla genç  hayatını kaybetti.” dedi. Kadın intihar girişimlerinin, erkek intihar girişimlerinden daha fazla olduğunu fakat erkek intiharlarının büyük bölümünün ölümle sonuçlandığını dile getiren Altun, İntihar eğilimlerinin 1970 yıllardan günümüze kadar her yıl arttığını söyleyerek, ailleri ergenlik dönemi yaşananbilecek intihar eğilimlerine karşı uyardı.

Leave a comment

Your email address will not be published.