‘Pijamalı Adamlar’ Paris’i kahkahaya boğdu. Fransa’da yaşayan Anadolu insanını, tiyatro ile buluşturan İstanbul Meydan Sahnesi ve Paris Kültür Sanat’ tiyatro severlere unutulmaz anlar yaşattı. Usta oyuncuların hiciv dolu sosyal ve politik göndermeleri izleyenlerin beğenisini toplarken, PKS Direktörü Ali İnan, “PKS, Fransa’da yaşayan Anadolu insanını sanatla buluşturmaya devam edecektir!” dedi.

İstanbul Meydan Sahnesi’nin yeni oyunu ‘Pijamalı Adamlar’ Paris’te tiyatro severler ile buluştu. Paris Kültür Sanat’ın (PKS)  katkıları ile Paris’in ünlü tiyatro ve salonlarından ‘Théâtre du Gymnase Marie Bell’ de sahnelenen iki perdelik komedi oyunu izleyenleri kahkaya boğdu. ‘Pijamalı Adamlar’ın  performansları sık sık izleyenlerin alkışları ile kesirken, usta oyuncuların hiciv içeren sosyal ve politik göndermeleri izleyenlerin büyük beğenisini topladı.

“Kim akıllı, kim deli?”

_DT_8801

“Kim akıllı kim deli? Nasıl ayırt etmeli? İçeridekiler mi deli yoksa dışarıdakiler mi?” sorularını mizahi bir dille sorgulayan oyun, hiciv yoluyla verdiği mesajlarla da izleyenleri güldürdü.

Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu’nun da izleyenler arasında bulunduğu etkinliğe, Konsolos Müslüm Aygün’ün yanısıra çok sayıda sivil toplum temsilcisi katıldı.

Ünlü oyuncu Necmi Yapıcı’nın yazıp yönettiği ve rol aldığı oyunda, Ceyhun Fersoy, Erdem Baş, Cem Aksakal, Murat Ergür, Faruk Sofuoğlu ve Ufuk Yapıcı da oyunculukları ile Paris’li tiyatro severlere unutulmaz anlar yaşattı. Son dönemde artan olumsuz yaşam koşullarından dolayı insanların delilik sınırında yaşadığını gözler önüne seren oyunda  ‘Pijamalı Adamlar’, izleyenlerle girdiği diyalogların ardından yoğun alkış aldı. Oyunun sonunda izleyicilere seslenen Necmi Yapıcı, “Paris’te olmaktan ve böyle güzel bir sahnede böylesine güzel bir izleyicinin karşısında olmaktan memnunuz. Böyle güzel bir seyirci olunca insanın biraz daha oynayası geliyor. Bizi yalnız bırakmadığınız için sizlere teşekkür ediyoruz. Siz alkışlamayın biz sizi alkışlayalım.” ifadelerini kullandı.

_DT_8807

“PKS, Fransa’da yaşayan Anadolu insanını sanatla buluşturmaya devam edecektir!”

Uzun yıllar kaliteli bir çok etkinliğe imza attıklarını belirten PKS Direktörü Ali İnan, “Pijamalı Adamlar’ın”, salonu dolduran izleyicilerden tam not aldığını belirtti. Toplumun bu gibi kültürel etkinliklere ihtiyaç duyduğunu söyleyen İnan, “Yaşanan bu memnuniyet bizleri de mutlu etti. Böyle bir kültürel etkinlikte bizimde katkımızın olması PKS için büyük bir kazanım oldu.” dedi.

_DT_8771

‘Pijamalı Adamlar’ oyuncularının yaşadıkları çeşitli sansür girişimlerinden dolayı endişeli olduklarını belirten İnan, “Oyuncu arkadaşlarımıza, Fransa’da iki yüz yıllık bir geçmişi olan sahnede sansürün sözkonusu olamayacağını söyledik. Sanatçı sahnede sözünü söyler, isteyen beğenir, istemeyen beğenmez.” dedi. Sanatın daima muhalif olduğuna dikkat çeken İnan, sanatçıların topluma ışık tutmak gibi bir görevlerinin olduğunu hatırlattı. PKS’nin sahneye koyduğu hiç bir eserde sarsür uygulanmayacağının altını çizen İnan, “Pijamalı Adamlar” oyunu Paris’te sansürsüz ve özgür bir şekilde sahnelendi. Bizler oyuncu arkadaşların yaşadığı sıkıntıların farkındayız. Sanatçılar her dönem bu gibi sıkıntılar ile mücadele etmek durumunda kalmıştır.” ifadelerine yer verdi. PKS olarak kültür ve sanat alanında çok sayıda etkinliğe imza attıklarını belirten İnan, “ PKS, Fransa’da yaşayan Anadolu insanını sanatla buluşturmaya devam edecek! dedi.

_DT_8752

Leave a comment

Your email address will not be published.