Halen kullanımda olan cipli pasaportlar yeni güvenlik önlemleri çerçevesinde tekrar değiştirilecek. Pasaportların tekrar değiştirileceği bilgisini veren Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru,  AB’ye uyumlu yüksek güvenlekli yeni pasaportlar için yakında ihaleye çıkılacağı açıkladı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) İle yaptığı proje kapsamında Schengen uyumlu yeni pasaportlar için yakında ihaleye çıkılması bekleniyor. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Yeni pasaportu, “çipi kendi içinde olan, içinde parmak izi ve diğer bilgilerin yer aldığı pasaport” olarak tarif etti.

“AB üyesi ülkelerden daha güvenli pasaportlarımız olacak”

Pasaportların kısa süre önce değiştiğine atıf yapılması üzerine konuya açıklık getiren Koru, “O pasaportlar 5 sene önceki güvenlik sistemine göre hazırlanmıştı. Güvenlikle ilgili, sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada çok daha üst standartlar geldi. Yeni pasaportlarımız ile bazı AB üyelerinden daha yüksek güvenlik standartlı pasaportlara sahip olacağız” ifadelerini kullandı.

Pasaport değişikliği gurbetçilere nasıl yansıyacak ?

Yurtdışında yaşayan milyonlarca Türkün pasaportların tekrar değişecek olmasını nasıl karşılayacağı ise merak konusu. Öte yandan kısa süre önce değiştirilen pasaportların kullanım koşulları ve yeni pasaportlar için ödenecek ücret henüz açıklanmış değil. Pasaportların tekrar değişeceğini duyan gurbetçilerin ortak sorusu ise güvenlik sistemlerindeki her yeni gelişmenin ardından pasaportların tekrar yenilenip yenilenmeyeceği.

Leave a comment

Your email address will not be published.