Pasaport ve Güvenli Belge Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden, pasaport hakkında sorulan soruları yanıtladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Pasaport ve Güvenli Belge Daire Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, pasaportlarını kaybeden kişilerin, gazetelere kayıp ilanı vermeleri yerine, Pasaport Şube Müdürlüğü’ne başvurmalarının yeterli olduğu belirtildi.

Pasaport ve Güvenli Belge Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde vatandaşlardan gelen, pasaportlarla ilgili sorulara cevap verildi.

Artık Pasaport kayıp ilanı vermeye gerek yok!

“Pasaportun kaybolması durumunda yapılması gereken işlemler nedir?” sorusuna verilen cevapta,  yurt dışında yaşayan vatandaşların, yurt dışı temsilciliklere başvurulması ve konuyla ilgili yazılı beyan verilmesinin ardından, sadece pasaport bedelinin maliye tahsil birimlerine ödenmesi gerektiği, kaybolan pasaportun geçerlilik süresinin, yeni alınacak e-pasaporta aktarılacağı, kaybedilen pasaport için ayrıca bir kayıp ilanı verilmesine gerek olmadığı belirtildi.

Kimlikteki değişiklikler  pasaportlara da işlenmek zorunda!

Başka bir vatandaşın, pasaport almasını müteakip, kimliğinde değişiklik olması halinde (soyadı değişikliği, boşanma, evlenme, nüfus değişikliği gibi) pasaportun değiştirilmesi gerekir mi? Sorusu üzerine de yapılan açıklamada, 403 sayılı Vatandaşlık Kanunu’nda pasaportun da kimlik belgesi sayıldığı, bu kanuna göre vatandaşların pasaportlarının da güncel kimlikleri ile aynı bilgileri barındırması gerektiği, pasaportlarda yer alan her hangi bir kimlik bilgisinin değişmesi halinde pasaportun da yenilenmesi gerektiği, yeni pasaport ile pasaport seri numarasının da değiştiği, geçerlilik süresi devam eden pasaportlar için pasaport cüzdan bedeli yatırılmasının yeterli olacağı ifade edildi.

2010’da beri çocuklar için ayrı pasaport çıkarılıyor

Yeni tip e-pasaportlara çocukların işletilmesi ile ilgili gelen bir soruya ise, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü olan ICAO’nun belirlediği standartlara göre işlem yapıldığı, bu standartlarda müşterek pasaport düzenlenemeyeceği hükmünün yer alması sebebiyle, refakat işlemlerinin yapılamadığı belirtildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.