Siyasi partilerin temsilcileri 26. Dönem Milletvekili seçimleri için Fransa’da süren seçim sürecini Fransa 24’e değerlendirdi.  Oy kullanma oranını yeterli bulmayan yetkililer vatandaşları bir kez daha oy kullanmaya davet etti. Ak Partili Sandık Saklama Komisyonu Üyesi İbrahim Kılıç, vatandaşların oy kullanma işlemini son güne bırakmamasını isterken, CHP’li Sandık saklama Komisyonu Üyesi Bayram Uğur Güven, Seçim yarışının adil olmadığına dikkat çekti. HDP Seçim Koordinasyon sorumlusu Yusuf Şahin, Ankara’da yaşanan saldırıda hayatını kaybenler için öfkeli ve yasta olduklarını fakat inadına barış dediklerini dile getirdi.  Sandık saklama Komisyonu’nun MHP’li üyesi Fatih Koç ise, camilerden kaldırılan otobüslerin parasının kimler tarafından ödendiğini sorgulayarak, bu seçimin bir vatan meselesi olduğunu ifade etti.

Ak Partili Sandık Saklama Komisyonu Üyesi İbrahim Kılıç : “Vatandaşlarımız oy kullanma işlemini son güne bırakmasın!”

İbrahim Kılıç

Son dört gün içerisinde seçlimlere katılım oranında bir artış yaşandığına dikkat çeken Ak Partili Sandık Saklama Komisyonu Üyesi İbrahim Kılıç, genel anlamda seçimlere katılımı yeterli buılmadıklarını belirtti. Sandıkların kapanmasına sayılı günlerin kaldığını hatırlatan Kılıç, Fransa’da yaşan Türklerin oyunu mutlaka kullanmasını istedi. Diğer bölgelere kıyasla Paris Başkonsolosluğu’nda kurulan sandıklarda ve uy kullanma sürecinde çok iyi organize olunduğunu belirten Kılıç, “Sandık görevlisi arkadaşlar özveri ile çalışıyor. Dakikada 25 kişiye oy kullandırıyoruz.” dedi. Seçim sürecinin sorunsuz devam ettiğini vurgulayan Kılıç, kayıtlı seçmenlerin oy kullanma işlemlerini son güne bırakmamaları noktasında uyararak, hafta içi daha rahat oy kullanmanın mümkün olduğuna dikkat çekti. 

CHP’li Sandık saklama Komisyonu Üyesi Bayram Uğur Güven: “Bir Yarış olacaksa, adil olmalı!”

Bayram Uğur Güler

Seçim sürecinde seçmenin ulaşım sorunu yaşadığını belirten Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sandık Saklama Komisyonu Üyesi Bayram Uğur Güler, camilerden seçim için otobüs kaldırılmasını ve Fransalı seçmene Başbakan Ahmet Davutoğlu imzalı mektupların gönderilmesini sert bir şekilde eleştirdi. Seçime katılımın başlarda çok sakin olmasının morallerini bozduğunu dile getiren Güler, “İnsan olarak Ankara’da hayatını kaybeden 102 vatandaşımızın hayatını kaybettiği bir ülkede seçim olmasın dediğimiz anlar oldu.” dedi. Ak Parti’den gelen mektuplara atıfta bulunan Güler, “Bu mektupların finasörü kim? Örtülü ödeneğin devreye sokulup sokulmadığını sorguluyoruz. Bir yarış olacaksa, adil olmalı! Biz yarışmakta istemiyoruz! Yeterki insanlarımızın kanı dökülmesin.” şeklinde konuştu. Bu seçimde CHP’nin emanet oylarını geri alacağını ifade eden Güler, toplumun bütün kesimlerinden artan bir destek aldıklarını söyleyerek, “Geçmiş seçimde CHP seçmeni sandığa gitmedi. Fakat bu seçimde CHP seçmenin sandığa daha çok gittiğini görmek bizleri mutlu ediyor.” dedi. 

HDP Seçim Koordinasyon sorumlusu Yusuf Şahin: “Öfkeliyiz, yastayız ama inadına barış diyoruz!”

Yunus Şahin

İlk iki gün katılımın oldukça az olduğunu belirten Halkların Demokratik Partisi Seçim Koordinasyon Sorumlusu Yusuf Şahin, Hafta sonu büyük bir katılımın yaşandığına şahit olduk. Ankara’da yaşanan kanlı saldırının ardından insanların tepkisini sandığa yansıttığını düşünüyorum.” dedi. Türkiye’de yaşanan sürecin herkes tarafından görüldüğünü dile getiren Şahin “Haksız tutuklamalar her gün artıyor. Böyle giderse Türkiye’yi daha kötü günler bekliyor. Bu nedenle insanımızı oylarını demokrasiden ve barıştan yana kulllanmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı. Ankara’daki saldırın ilk olmadığını ve son saldırı da olmayacağını vurgulayan Şahin, “Seçim sürecinde bütün mitinglerimizi iptal ettik. Bunu hem bir önlem hem de bir yas olarak değerlendiriyorum. Öfkeliyiz, yastayız ama inadına barış diyoruz!” şeklinde konuştu.

MHP’li Sandık Saklama Kurulu Üyesi Fatih Koç: “ Bu sadece bir seçim değil, vatan meselesi!” 

Fatih Koç

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) düzenlediği seçim şeklini eleştiren Milliyetçi Hareket Partisi’nin Sandık Saklama Komisyonu Üyesi Fatih Koç, mevcut tablonun bir eziyet olduğunu ve bu durumu Pazar günü herkesin gördüğünü ifade etti. 18 günlük süreç yerine daha kısa ve daha fazla yerde kurulacak sandıklar ile seçim sürecinin daha uygun olacağını dile getiren Koç, bu şekilde seçim yapılmasını doğru bulmadıklarını kaydetti. Camilerin siyasete alet edildiği yönünde vatandaşlardan yoğun şikayet aldıklarını belirten Koç, “Camilerde din görevlileri açıktan Ak Parti için oy istiyor. Bu kabul edilemez bir durum. Ayrıca camilerin önünden otobüs kaldırılması ne kadar doğru? MHP olarak hiç bir zaman camilerin önünden otobüs kaldırmadık. Kullandğımız para bizim paramız. Davamıza gönül verenlerin cebinden çıkıyor. Soruyorum buradan, camilerden kalkan otobüslerin parasını kim veriyor?” dedi.  sandığa gitmeyen seçmenin büyük bölümünün MHP seçmeni olduğuna dikkat çeken Koç, seçmene çağrıda bulunarak, “Bu sadece bir seçim değil, vatan meselesi! Bunu milletimiz böyle görmeli.” şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.