Paris’ten mültecilere destek gösterisi

Fransa’nın başkenti Paris’te, göçmenlere destek gösterisi düzenlendi. Fransa’da sivil toplum kuruluşlarının, sosyal paylaşım siteleri üzerinden yaptığı çağrı üzerine yüzlerce kişi göçmenlere destek için başkent Paris’in Republique Meydanı’nda toplandı. Katılımcılar, ‘Kapılarınızı göçmenlere açın’, ‘Baskı gören herkese sığınma hakkı verilsin’ yazan dövizler taşıdı.

Suriyeli minik Aylan Kurdi’nin Bodrum sahilinde cansız bedeninin fotoğrafının dünyada manşetlerde yer alması ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar göçmen sorununa dikkatlerin toplanmasına neden oldu. Paris’te  #PasEnNotreNom (Bizim adımıza değil) etiketiyle sosyal medyada başlatılan kampanya ile binlerce kişi Cumhuriyet meydanında bir araya geldi.

aylan-paris

Paris’te Cumhuriyet (Republique )Meydanı’nda akşam üstü  sosyal ağlar üzerinde organize olan binlerce kişi  mültecilere destek veren bir miting için toplandı. Polis Merkezine göre gösteriye 8500 kişi katıldı.

Her yaştan protestocunun  yer aldığı meydanda Sınırları aç! , herkes için Sığınma hakkı”,  “Onun adı Aylan. Küçük melek barışa uyu”, “Benim adım Aylan”, “Avrupa uyan” “Hoş geldin göçmen” yazan pankartlar taşındı. “Sınırları aç” sloganları atıldı

Dünyayı susturan resim küçük Aylan Kurdi fotoğrafını  üstünde “ben Suriyeliyim. Beni Esad, IŞİD öldürdü” yazısının yer aldığı ve farklı yaşlarda insanların fotoğrafı taşıdığı gözlendi. Ailelerin çocukları ile gelmiş olması dikkat çekti.

Suriye asıllı  Liliyan “Fotoğraf yayınlanıncaya kadar binlerce kişi denizde ve orada öldü. Bu küçük çocuk fotoğrafı sonunda  Avrupa ve uluslar arası kuruluşlar uyandı. Orada üç dinden insanlar var. Fransa ve Avrupa ülkelerinin göçmenleri kabul etmesini bekliyorum. Fotoğrafın yayınlanması ile Avrupa uyandı” cümleleri ile neden bu fotoğrafı taşıdığını anlattı.

Leave a comment

Your email address will not be published.