Kadın, erkek, çocuk kırmızı ışıkta aracınızı durdurduğunuz sırada ellerinde « SOS Syriens » veya « Famille Syrienne » yazan kartonlarla sizden para dileniyorlar. Özellikle Paris’in Kuzey doğu bölgesindeki çevre yolu çıkışlarında yaklaşık bir kaç senedir rastladığımız bu kişiler gerçekten Suriyeli mi ?

Polisin son zamanlarda sıklaştırdığı kontrollorde, çoğunun eski Doğu bloku ülkelerinden gelenler olduğu anlaşıldı. Kimlik kontrolü yapılan her 5 dilenciden sadece 1’i Suiyeli çıkarken diğerlerinin çoğu Romanyalı. Polis yaptığı kimlik kontrollerinde sonra bazı kişilere cezai işlem uygularken, Romanya uyrukluların çoğu kendilerini Suriyeli olarak tanıttıklarını kabul ederken, insanların Suriyeli bir dilenciye daha çok acıdıklarını ve bu yöntemin daha karlı olduğu için bu şekilde davrandıklarını itiraf ettiler.

Porte de la Chapelle ve Pantin çıkışlarında araçların arasına bir anda dalan onlarca çocuk ve kadın aynı zamanda ciddi oranda kaza riski yaratmakta. Polis yetkilileri dilenciler yüzünden Paris bölgesinde her gün en az bir kazanın olduğunu söylüyorlar.

Leave a comment

Your email address will not be published.