Paris’te Türkçe Tiyatro gurubu (PATUTİ) 2016 yılının ilk tiyatro gösterisini gerçekleştirdi. 19 Mart’da  “Doktorum Türk-2” oyunu ile tekrar Theatre Belleville’de sahne alacak PATUTİ, Fransalı Türkleri Türkçe Tiyatro ile buluşturmaya devam edecek.

Türk tiyatro gurubu, PATUTİ (Paris’te Türkçe Tiyatro) yeni yılda da eserlerini sahneye taşımaya devam ediyor. 30 Ocak’ta Theatre Belleville’de tekrar sanatseverler ile buluşan gurup üyeleri izleyenlerden byük alkış aldı. 2016 yılına Sezgin Ateş’in kaleme aldığı “Charles de Gaulle’den Geçen Hayatlar” oyunu ile başlayan PATUTİ, yeni tiyatro eserleriyle tekrar seyirci karşısına çıkmak için çalışmalarına hız vermiş durumda.

patuti

YENİ OYUN 19 MART’DA THEATRE BELLEVİLLE’DE

Daha önce kendi yazdıkları oyunları yeni değişiklikler ile seyircinin beğenisine sunmaya hazırlanan PATUTİ,  19 Mart tarihinde “Doktorum Türk ” oyununun ikinci serisini Theatre Belleville’de sahneye koyacak. Daha önce de sahnelenen oyunda önemli değişikliklere gidildiği ifade ediliyor.

patuti-tiyatro

FRANSALI TÜRKLERİ TÜRKÇE TİYATRO İLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDECEĞİZ

2010 yılında birkaç tiyatro sevdalısı tarafından kurulan tiyatro gurubunun kuruluş hedeflerine değinen PATUTİ sözcüsü Aydan Ateş, Avrupa’da yaşayan Türklere tiyatro ile kendi kültürünü  yaşatmayı amaçladıklarını dile getirdi. Türk tiyatrosunu tanıtmayı ilke edindiklerini ifade eden Ateş, “Yaşanan sorunlara değinerek ve birazda komedi unsuru katarak hem güldürüp hem de düşündürmek istiyoruz. Seyirciden olumlu eleştiriler alıyoruz. Kendilerinden bir parça bulduklarını ve çok gülüp, eğlendiklerini söylemeleri bizleri daha çok motive ediyor. Oyunlarımızda genellikle Fransa’da yaşayan insanların hayatından kesitler sunmaya çalışıyoruz. Bu bazen dram bazen de komedi şeklinde sahneye yansıyor. Elimizden geldiği kadar Fransalı Türkleri Türkçe Tiyatro ile buluşturmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“SPONSOR DESTEĞİ ARIYORUZ”

PATUTİ’nin kuruluşundan bugüne değin yaşadığı zorluklara değinen Ateş, tamamen gönüllülük esası ile kurulmuş bir dernek olduklarına dikkat çekerek, “ Paris’te ki tek Türkçe tiyatro grubu olarak Türkleden sponsor anlamında çok fazla bir destek göremiyoruz. Devamlılığımız tiyatro severlerin sponsor olmasına ve bize yardımcı olmasına bağlı. Verilecek küçük sponsorlukların dahi daha geniş kitlelere ulaşmamıza katkısı olacağını düşünüyorum . Bu nedenle tiyatroyu seven Türk girişimcilerinin desteklerini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

12670012_10153979105247871_1405905787_o (1)

Leave a comment

Your email address will not be published.