Paris’te ACORT Derneğinin organize ettiği mitingde Fransız ve Türk kamuoyuna “Türkiye’de demokrasi tehlikede!” mesajı verildi.

Onun üzerinde Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ve Sendika temsilcisinin yanısıra çok sayıda Fransız ve Türk siyasi etkinliğe konuşmacı olarak katıldı. Fransızların yoğun ilgi gösterdiği organizasyona yüzlerce dinleyenleyici katıldı. 

Türkiye’de son dönemde artan insan hakları ihlallerine dikkat çeken konuşmacılar arasında İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sol Cephe Sözcüsü Clémentine Autain,  Avrupa Parlementosu Milletvekili Marie-Claire Vergiat, Senatris Esther Benbasa, İMC TV Sunucusu Gazeteci Banu Güven ve HDP Van Milletvekili Tuğba Hezer’in yanısıra çok sayıda Fransız siyasi ve STK temsilcisi yer aldı. 

“Türkiye’de özgür medya kalmadı”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Konur Fincancı konuşmasında, TİHV’in hazırladığı raporlara yer verdi. 7 Hazirandan sonra Türkiye’nin güneydoğu illerinde başlayan sürecin ciddi sivil kayıplarına yol açtığına değinen Fincancı, her geçen gün şiddet olaylarının ve cezaevinde bulunan tutuklu sayısının arttığına dikkat çekti. Cezaevlerindeki doluluk oranları hakkında kapsamlı bilgi veren Fincancı, işkence olaylarında da artış yaşandığını dile getirdi. Fincancı artan işkence olayları ve tutukluluk ihlalleri karşısında Türkiye’de madurların seslerini duyurabileceği bir özgür medyanın kalmadığını ifade etti.

Can Dündar’ın dayanışma mesajı okundu

banu güven

Olağan Üstü Hal (OHAL) kapsamında kapatılan İMC TV Sunucusu ve Gazeteci Banu Güven Türkiye’de basına yönelik baskılara değinerek kapatılan gazete, dergi ve haber ajansı sayılarını dinleyenler ile paylaştı. Şuan ceza evinde olan gazeteciler hakkında da bilgi veren Güven, Cumhuriyet Gazetesi’nin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündarın dayanışma mesajını okudu.

“AKP kendi sivil darbesini başlattı”

Artan insan hakları ihlallerinin ve basın özgürlüğünü hiçe sayan tutuklamaların gündemde olduğu mitingde, organize komitesi adına konuşan Kerem Önen, 7 Haziran seçimlerinin ardından Türkiye’de muhalif kesime karşı baskıların arttığını ve 15 Temmuz darbe girişimi ardından AKP’nin kendi sivil darbesini başlattığını söyledi.

vdt_2931

Leave a comment

Your email address will not be published.