Milli Eğitim Bakanlığı velilerin şikayeti üzerine olaya müdahele ederek öğretmen ve müdürü geçici olarak görevden aldı

Olay Paris’in banliyölerinden Neuilly-sur-Marne’da bulunan Paul-Valéry anaokulunda yaşandı. Bir çok veli, olayda bahsi geçen öğretmen ve anaokulu müdürü hakkında çocuklara kötü muameleden dolayı şikayette bulundu. Şikayeti ciddiye alan Fransa Milli Eğitim Bakanlığı derhal soruşturma sonuçlanana kadar ilgili öğretmen ve müdüre geçici olarak görevden alma cezası verdi.

Çocuklardan biri sopayla tartaklandı, diğer iki çocuğun ise yüz ve karnına vuruldu

Bir çok veli çocuklarının konuyu kendilerine açmasıyla olaydan haberdar oldular. Bir kaç ahfta boyunca bir cock çocuk ve velinin aynı tür sorunlardan şikayet etmesi üzerine harekete geçip şikayette bulundular. Vel ıve çocukların bildirdiğine göre, çocuklardan bazılarının elleri bantla yapıştırılmış, kimisinin yüz ve karın bölgesine vurulmuş, bir diğerinin ise kulakları iz bırakır nitelikte çekilmiş.Polis şikayet dilekçesinin ise bundan daha kabarık olduğunu bildiriyor.

Velilerden biri olan Nadia Safraoui Le Parisien gazetesine yaptığı açıklamada « Kızım okuldan eve geldiğinde sık sık altını ıslattığına şahit oldum. Oysa ki bugüne kadar hiç böyle şeyler yapmazdı. Başka bir gün saçını yıkarken basının acıdığını çünkü öğretmenin kafasına vurduğunu söyledi » dedi.

Cadı dolabı cezası

Diğer çocuklarda da aynı şikayetlerin olduğunu duyan Nadia Safraoui diğer velilerle temasa kurup harekete geçmeye karar verirler. Başka bir şikayet ise, gürültü yapan çocukları öğretmenin cadı dolabı diye adlandırdıkları karanlık bir dolabın içine koyup uzun süre kalma cezası verdikleri şeklinde.

En azından sorumluların görevden alınmalarının iyi bir işaret olduğu söyleyen veliler adaletin yerini bulmasını istiyor. Nadia Safraoui « Çocuklarımızı güvenli bir şekilde okula göndermek istiyoruz, eğer bunların farkına varmasaydık belki çocukların psikolojisi için daha kötü olacaktı. O yaşta bir çocuğun kafasına vurulmaz, bir odaya hapsedilmez, şiddet uygulanmaz » şeklinde sorunun büyüklüğüne işaret ediyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.