Paris’te taksici eylemlerinden sonra, taşımacılık hizmeti veren ‘şoförlü turizm aracı’ (VTC) çalışanları da sokağa indi.

Republique (Cumhuriyet) Meydanı’nda gerçekleştirilen eylemde VTC şöförleri, hükümetin taksileri memnun etmek isterken kendilerini mağdur ettiğini belirtti. Araçlarını Başbakan Manuel Valls aleyhine yazılan pankartlarla donatan şoförler, “Valls bizi öldürüyor, İşime dokunma” ifadelerini kullandı. VTC şöförleri, taksicilerin, işlerini ellerinden almak istediğini savundu.

VDT_1933

Fransa 24’e konuşan şoförler “Çalışmamızı engellemek istiyorlar. Onlara bu fırsatı vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. Cezayir asıllı Athman Halid, geçimini VTC’den sağladığını belirterek, “Biz kırıp dökmek istemiyoruz. Medeni bir şekilde sesimizi duyurmak istiyoruz. Dün işimiz vardı, bugün yok. Tek istediğimiz bizim çalışmamıza müsaade etmeleri.” dedi. Süleyman Musa da haklarını elde edene kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Hükümetin VTC şoförlüğü için şartları zorlaştırmasının mantıklı bir açıklamasının olamayacağını kaydetti.

VDT_1951
Ocak ayının son haftasın Fransa genelinde eylem yapan taksiciler VTC’nin haksız rekabet koşulu yarattığını savunarak hükümetin derhal önlem alması çağrısı yapmıştı. Taksicilerle görüşen Başbakan Manuel Valls, VTC üzerinde kontrollerin sıklaştırılacağı açıklamasını yapmıştı. Ayrıca havaalanı ve tren garlarında yolcu alan VTC şoförlerinin polis tarafından gözaltına alınacağı belirtilmişti.

VDT_1927
Geçtiğimiz haziran ayında da taksiciler, Uber taksi uygulamasını yasaklaması için eylem yapmıştı. Protestolar sonrası Uber’in Fransa’daki iki yöneticisi gözaltına alınmış, İçişleri Bakanı Cazeneuve da Uber’in faaliyetlerini yasaklanması talimatını vermişti.

VDT_1921
Fransa’da yaklaşık 13 bin civarında kişinin Amerika’da kurulan ve dünyanın onlarca ülkesine yayılan Uber tarzı şoförlü turizm aracı (VTC) sektöründe çalışıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.