Yeni afişler kaçak binmek isteyenleri tekrar düşünmeye itiyor

Daha önce Mart ayında onaylanan, Paris metro ve toplu ulaşımında kaçak ve biletsiz binişleri önlemeye yönelik uygulama yürürlüğe girdi.

Paris toplu taşımacılığında kaçak binmelerin önüne geçmek için yıllardır önlemler alınıyor ama buna rağmen engellenemiyordu. Sayıştay raporlarında açıklanan yıllık zararın 366 milyon euro çıkması toplu taşım kurumları olan RATP, SNCF ve Stif’i yeni önlemler almaya itmiş ve Mart ayında kabul edilen kararnameyle cezaların artırılması kararı alınmıştı. Bu nedenle kaçak binenleri caydırmak için hazırlanan afişler bir kaç gündür Paris metro ve otobüs duraklarında boy gösteriyor.

Yeni cezai uygulamadan kullanıcıları haberdar etmek için asılan afişler 4 Ekim’e kadar asılı kalacaklar. Ile de France Bölge yönetimi Başkanı Valérie Pécresse, amaçlarının bu yolla seyahet edenleri düşündürmek ve bir tür elektroşok uygulamak olduğunu belirtirken, artık kuralların değiştiğini bu afişlerle göstermek istediklerini söyledi.

Yeni cezai uygulama yürürlüğe girdi bile

Yeni cezai uygulamaya göre, bundan böyle her hangi bir bilet kontrolü sırasında biletsiz yolcu, kontrol sonuna kadar beklemek zorunda. Aksi takdirde 2 ay hapis ve 7500 euro para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek. Yine kontrol sırasında yanlış adres veya yanlış kimlik beyanında bulunanlar için ise 2 ay hapis ve 3750 euro para cezası var. Uygulamadaki en ağır cezalardan biri ise, biletsiz binmeyi alışkanlık haline getirenler için. Bunun bedeli ise 6 ay hapis ve 7500 euro para cezası. En büyük ceza ise aynı geçiş kartını kullananlar için : 6 ay hapis ve 45000 euro para cezası.

Son olarak kontrol görevlilerinin bulunduğunu haber verenler de 2 ay ve 3750 euro para cezasıyla cezalandırılacaklar.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.