Paris, trafik yoğunluğunda yine şampiyon: sürücüler yılda 45 saatini trafikte kaybediyor

Avrupa şehirlerinin trafik yoğunluğunu ve sürücülerin trafikte kaybettiği süreyi açıklayan (Trafik Bilgi Sistemleri ve Sürücü Çözümleri Sağlayıcısı) İnfix, sürücüler için yaşanması en zor olan şehrin Paris olduğunu açıkladı. Paris’te sürücüler yılda ortalama 45 saatini trafikte kaybediyor.

Fransa’nın başkenti Paris trafik sıkışıklığında yine birinci. Parisli sürücülerin trafikte toplam kaybettiği sürenin yılda 45 saat olduğu açıklandı. Trafikte araçların gerçek zamanlı verilerini değerlendiren ve akılı çözümler geliştiren İnfix’in açıkladığı analiz, 96 Avrupa şehri arasınra Paris’in  trafikte en zor şehirler sıralamasında birinci olduğunu gözler önüne serdi.

Şampiyonluğu başkentin aldığı sıralamada ikincilik ise Lyon’a ait. 2014 ve 2015 arasında sürücü başına ortalama trafikte kalma süresi 40 saatten 36 saate düşürmeyi başaran Lyon, trafikte en zor şehirler arasında yerini alıyor. Listede trafik sıkışıklığı ve sürücülerin trafik sıkışıklığında kaybettiği sürelere göre Toulon, diğer büyük şehirleri geride bırakmış durumda. Marsilya, Lille, kadar büyük olmayan Toulon, trafikte zor şehirler sıralamasında  Bordeaux ve Toulouse da geride bırakmış durumda. 

Trafiğin en yoğun olduğu yol A86

Trafik sıkışıklığını şehir şehir analiz eden İnfix, İlle de France’da bulunan şehirlerin en çok kullandığı yollardan A66 zirveye oturmuş durumda. En çok trafik sıkışıklığının yaşandığı ve sürücülerin zamn kaybettiği A86’da yıllık trafikte ortalama kaybedilen süre 86 saat olarak açıklandı.

Trafik yoğunluğunda A86’yı  Paris’in güney ve kuzey çevreyolları takip ediyor. Her iki çevre yolunda da sürücülerin yıllık ortalama trafikte kaybettiği süre 75 saat olarak açıklanıyor.

Fransa şehirleri yedinci sırada

Avrupa’nın en yoğun trafiğinin yaşandığı şehirler arasında Fransız şehirleri yedinci sırada yer alıyor. İnfix’in verilerine göre İngiltere ve  Hollanda şehirlerinde trafik yoğunluğu ve sürücülerin trafikte kaybettiği zaman dilminin önemli olduğu ifade ediliyor. Avrupa’da trafiğin yoğun olduğu ülkeler sıralamasında Belçika, yıllık ortalama trafikte kaybedilen 44 saat ile ilk sırada yer alıyor. Sıralamada ikici olan Hollandalı sürücüler 39 saatini, Almanyalı sürücüler ise 38 saatini trafik sıkışıklığında kaybediyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.