Paris, terör yüzünden kaçırdığı Japon turistlerin peşine düştü

Paris’te geçtiğimiz Kasım ayında meydana gelen terör saldırılarının en çok Japon turistleri korkuttuğu ortaya çıktı.

Paris Turizm Ofisi’nden yapılan açıklamada 2015 yılında Paris’i ziyaret eden Japon turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 20 azaldığı kaydedildi. Ofis Başkanı Nicolas Lefebvre, Japon turistlerin güvenlik konusunda çok hassas olduklarını belirterek, Paris’teki terör eylemlerinden sonra hayallerindeki Paris ile gerçekte yaşananlar arasındaki uçurumun şokunu yaşadıklarını kaydetti. Bunu da ‘Paris sendromu’ olarak nitelendirdiklerini aktardı.

PARİS’TEN JAPONLARA ‘SİZİ SEVİYORUZ’ MESAJI

Paris’e gelen turistler arasında günlük 200 Euro’luk harcamayla ilk sırada yer alan Japon turistlerin korkularını gidermek için ise Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ile Paris’i de içine alan Île-de-France Başkanı Valerie Pecresse seferber oldu. Japonların yeniden Paris’e gelmelerini sağlamak için Tokyo’ya gidecek olan iki lider, ziyaretin amacını, “Japonlara onları sevdiğimizi söyleyeceğiz. Yeniden Paris’e gelin, çağrısı yapacağız.” diye özetledi.

VALERIE PECRESSE’DEN AMALI  “OLAĞANÜSTÜ HAL” AÇIKLAMASI 

Valerie Pecresse ise Fransa’da devam eden olağanüstü halin yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirterek, “Olağanüstü hal güvenlik önlemlerinin her alanda artırılması demek. Bu, hayatın normale dönmediği anlamına gelmiyor.” dedi.

Paris’i her yıl yaklaşık 700 bin Japon turist ziyaret ediyor. 13 Kasım’da Paris’te 130 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarından sonra aynı ay içinde Japon turist sayısı aniden yüzde 30 azalmıştı.

Leave a comment

Your email address will not be published.