Terör eylemlerinin derinden sarstığı Fransa’da diyalog faaliyetlerine hız veren Roubaix Fransız-Türk Kültür Derneği Başkanı İbrahim Alci, Charlie Hebdo saldırılarının ardından geçirdikleri faaliyetler hakkında bilgi verdi.  Roubaix’de Camiler Birliği’ni kuran ve başkanı olan İbrahim Alci, her fırsatta okullarda  terörün İslam ile ilgisinin olmadığını anlatıklarını söyledi.

İbrahim Alci – Roubaix Fransız Türk Kültür Derneği Başkanı

Charlie Hebdo terör saldırılarının ardından Fransa’da diyalog çalışmalarına hız veren derneklerin başında gelen  Roubaix Fransız Türk Kültür Derneği, Müslümanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde örnek gösterilecek faaliyetlere imza atmaya devam ediyor. Terör saldırılarının ardından bütün gözlerin Müslümanlara çevrildiğini dile getiren dernek başkanı İbrahim Alci, kapı kapı gezerek gerçek Müslümanlığı anlatmaya çalıştıklarını dile getirdi.

“Okullarda terörün İslam ile ilgisinin olmadığını anlatik”

Lobi faaliyetlerine hız vermek için bütün  dini guruplar ile ortak Esperans Deneriğini (Roubaix Espérance) kurduklarını belirten Alci, 2001 yılında  sekreter olarak başladığını ve 2014’de derneğin başkanlığına seçildiğini aktardı. Budistler, katolikler, müslümanlar, Protestanlar ve diğer laik derneklerin de katıldığı büyük bir lobi hareketine dönüşen derneğin,  Roubaix ve çevresinde Müslümanların, üzerindeki baskıyı hafiflettiğini dile getirdi . Alci ayrıca, “Terör saldırılarının ardından okulları gezerek İslam’ın terör ile asla bir arada olamayacağını anlatmaya çalıştık” dedi.

IMG_4911-1

 Roubaix’de kurulan “Camiler Birliği” Fransa’da bir ilk

110 bin nüfuslu  Roubaix’de 55 binden fazla Müslümanın yaşadığına dikkat çeken Alci, “Bulunduğumuz bölgede 6 yeni cami projesi bulunuyor. Bizim cami projesinde  23 metrelik minare bulunuyor. Minare iznimizi sorunsuz almamızın arkasında kurduğumuz dialog köprüleri ve Camiler Birliği’nin büyük rolü var. Roubaix’de diyalog girişimleri Müslümanlar için hayati önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Ramazan bayramında  Roubaix’de 6 bin ile 10 bin kişinin aileleri ile  bir likte  namaz kıldığını ifade eden Alci, namaz sonrası aileler davet ettikleri diğer misafirleriyle birlikte kahvaltı ettiklerini dile getirdi. Kurban bayramında da kesim için yerel yetkililer ile ortak çözümler geliştirdiklerini belirten Alci, “Yerel yetkililer her Kurban Bayramı için seyyar mezbahane ve atık alanı tahsis ediyor” dedi.

IMG_1185

“Fransa İslam Konseyi, Müslümanların sorunlarını çözmekten uzak”

Dernek olarak  Roubaix’de yerel sorunlara ve yerel siyasete odaklandıklarını vurgulayan Alci,  Fransa’daki Müslümanları temsil noktasında olan bir çok kurumun yetersiz olduğunu ifade ediyor.  Başta Fransa İslam Konseyi (CFCM) olmak üzere çok sayıda derneğin üstesinden gelemediği bir çok sorunu kendi çabalarıyla çözdüklerine dikkat çeken Alci, “ Biz yerel sorunlara, yerel dernekler ile yürüttüğümüz ortak çalışmalar sayesinde başarılı olduk. Maalesef diğer büyük kurumların kendi politikalarını yürütüyor olması ve sürekli siyasi çekişme halinde olmaları Müslümanların sorunlarını çözmüyor. Fransa’da yaşayan Müslümanların sorunlarını çözmek yerine bağlı bulundukları ülkelerin direktiflerini yerine getirdiklerini görüyoruz. Arap ülkelerinin bu konuda çok keskin tavırlar içinde oldukları herkesin malumu. Müslümanlar için bu durum dahi başlı başına ayrı bir sorun teşkil ediyor” dedi.

IMG_4592

“Sadece terörü protesto etmek sorunları çözmüyor”

 Fransa’nın içinden geçtiği terör sürecinde sürekli dernek olarak bir adım ilerisini düşündüklerini belirten Alci, kısa zamanda Müslümanların sadece terör olaylarını protesto ederek bir yere varamayacağını gördüklerini dile getirdi.  Özellikle cami derneklerinin ileriye dönük köklü çalışmalara ve eğitim faaliyetlerine girişmesi gerektiğine değinen Alci, “Bu noktada camilere ve din görevlilerimize  büyük görevler düşüyor. İlerde Fransızca ve Türkçe bilen din görevlilerimiz sayesinde daha olumlu adımlar atılacağını düşünüyorum. Fransızca bilen nesiller olarak üzerimize büyük görevler düşüyor. Bizler çocuklarımızı en güzel şekilde yetiştirmeliyiz. Yeni nesil ihmal edilirse maalesef daha büyük sorunlar bizi bekliyor. Din, çok hayati bir konu.  Dinimizi bir örnek olarak yaşamak zorundayız. Fransa’da yaşayan Türklerin bu konuda çok daha dikkatli olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.