Fransa’nın başkenti Paris’de terör saldırılarının protesto edildiği Republique Meydanı temizleniyor.

Paris’in Cumhuriyet Meydanı olarak bilinen ‘Place de la Republique’ , Charlie Hebdo saldırısından bu yana yapılan terör saldırılarının ardından toplanılarak eylemlerin kınandığı bir yer haline geldi. Binlerce insanın organize olup yaptıkları anma törenlerinden geriye ise birçok çiçek ve mesaj kalmış durumda.

republique-1

Paris halkı yaşanan onca kötü olayın hatırasını taşıyan anıtın eski haline dönmesini isterken, bir taraftan da saldırılarda hayatını kaybeden birçok kisinin izlerinin silinerek unutulacağından endişe duyuyor.

Place_de_la_Republique

Paris Belediye Başkan Yardımcısı Bruno Julliard anıtın temizlenmesiyle ilgili “Buraya bırakılan ve dayanışmayı simgeleyen tüm objeleri topladık, belediye binasında muhafaza ediyoruz. Toplayamadıklarımızın fotoğraflarını çektik. Şimdi bu anıtı güzelleştiren, gerçek estetik görünümüne döndürmenin vakti geldi.” ifadelerinde bulundu.

Paris tarihiyle ilgili birçok hatıraya ev sahipliği yapan Carnavalet Müzesi, anıta bırakılan tüm yazılı mesajların ve hatıranın fotoğraflarınıda barındıracak.

Leave a comment

Your email address will not be published.