11 Ekim 1795 tarihinde, yani Fransız ihtilalinden 6 yıl sonra (Fransız Cumhuriyet takvimine göre 19 vendémier yıl IV) Paris ilk kez 12 bölgeye -yani arrondissement– bölünmüştü.  Bu bölgelerin sıralaması soldan sağa Seine nehri baz alınarak kuzey ve güney olarak yapılmıştı.

3.Napolyon’un İkinci İmparatorluğu Dönemi’nde (1852-1870) Vali Haussmann sayesinde Paris devasa bir değişiklik yaşıyor ve buna bağlı olarak Bercy, Belleville, Montmartre, Grenelle ve Vaugirard gibi şehirleri bünyesine katıp büyüyordu. 1860 yılında bu büyüme ve değişime bağlı olarak Paris’in 20 bölgeye bölünmesi kararı alınmıştı. Ama 12 bölgeli Paris 20 bölgeye çıktığında sisteme göre bugünki 16. Bölgenin 13’üncü olması gerekiyorduki Auteuil ve Passy sakinleri buna şiddetle karşı çıkıyordu. Bunun nedeni, 12 bölgeli Paris’de evlilik dışı birlikte yaşayanlar için « 13.Bölgede evlenenler » deyimi kullanılıyor ve bu kötü tabiri kimse istemiyordu.

Nihayetinde çözüm bulunmuş ve bölgeler kuş bakışı haritada bir salyangozu andıran şekliyle sıralanmışlardı. O zamandan beri de aynı biçimi korudu.

Leave a comment

Your email address will not be published.