Balkan caz müziği Paris’te düzenlenen bir konserle Paris’li müzik severler ile buluştu. Anadolu ezgilerini caz müziği ile buluşturan gurup üyelerinden Doktor Serdar Dalkılıç, “Önce birlikte provalar yapmak daha sonra da Paris’te büyük bir konser vermek niyetindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Paris Kültür Sanat Merkezi’nin sahnesi (PKSM) Balkan Caz Konseri’ne ev sahipliği yaptı. Anadolu ezgilerini caz müziği ile buluşturan grubu, Fransalı Türklerin yakından tanıdığı isimler oluşturuyor. Mesut Ali Yeşilbaş’ın kurucusu olduğu  grupta, Fransız Türk Sağlık Vakfı Başkanı Dr. Serdar Dalkılıç da yer alıyor. Grubun, seslendirdiği eserler dinleyicilerden büyük alkış aldı. Balkan müziğini, Anadolu ezgileri ile buluşturan grup üyelerinin birçoğu müziği hobi olarak icra ediyor.

Saksafoncu Fuası Abdul Khalıque ve Bas gitarist Mustafa Sarışın’ında yer aldığı grupta Dr Serdar Dalkılıç da sasıyla eşlik ediyor.

Gurubun kurucusu Mesut Ali Yeşilbaş, “Fransız seyircilerin geldiği PKSM’de başarılı bir caz konseri verdik. Grubumuzu, farklı kültürlerin, renklerin müziğe özgürce yansıması olarak tanımlayabiliriz.” şeklinde konuştu. Farklı bir yoruma sahip olduklarını belirten Yeşilbaş, grup olarak herhangi bir ticari amaçlarının olmadığının altını çizdi ve yakın zamanda Paris’te büyük bir konser planladıklarını açıkladı.

Saz bile caza uyuyor!”

9555

Gruba bir ay önce katıldığını belirten Dr. Serdar Dalkılıç, “Grup üyeleri, sazınla sende katıl bize dediler. Ben amatör müzisyenim. Başta sen de katıl dediklerinde, şaka yapıyorlar sandım” ifadelerini kullandı. Grup üyelerinin kendi aralarında, ruhlarını dinlendirmek için müzik yaptıklarını belirten Dalkılıç, ilerleyen dönemde daha profesyonel konserler vereceklerini belirtti. Türk müziği caza çok iyi adapte olduğunu söyleyen Dalkılıç, “Türk müziği dünyanın en iyi müziklerinden birisi olduğunu söyleyebilirim. Düşünün, saz bile caza uyuyor!” dedi.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.