Paris Kültür Sanat’ın (PKS) düzenlediği Mehmet Ulusoy imzalı ‘Özgür Tiyatro’ isimli afiş sergisi, Parisli sanatseverleri biraraya getirdi. PKS Direktörü Ali İnan, bu yıl Fransalı Türkleri kültür, sanat, tiyaro ve sinema alanında birçok sürprizin beklediğini söyledi.

PKS’nin düzenlediği sergi üst düzey katılıma sahne oldu. Paris’te yaşayan sanatseverleri biraraya getiren geceye Paris Büyükelçisi Hakkı Akil, UNESCO Daimi Temsilcisi Hüseyin Avni Botsalı ve Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu birlikte katıldı. Paris’te faaliyet gösteren çeşitli kültür derneklerinin tamsilcilerinin de bulunduğu gecede piyano, bağlama ve klarnet dinletisi büyük beğeni topladı.

[tps_title][/tps_title]DSC_0763

Paris Büyükelçisi Hakkı Akil’in konuşma yaptığı etkinliğe 10. Paris Belediye Başkan Yardımcısı Kültür ve  Eğitim Sorumlusu Eric Algrain ve Kültür Servisi’nden Eric Radix’in yanısıra  çok sayıda Fransız ve Türk davetli katıldı.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan PKS’de ilk defa düzenlenen Mehmet Ulusoy imzalı ‘Özgür Tiyatro’ isimli afiş sergisi büyük ilgi gördü. PKS’nin Paris’te yaşayan Türlerin kültür dünyasına büyük katkılarının olduğuna değinen konuşmacılar, PKS Direktörü Ali İnan’a bundan sonraki kültür sanat etkinliklerinde destek olma sözü verdi.

[tps_title][/tps_title]DSC_0675 (1)

Fransa 24’ e konuşan Ali İnan sergiye katılanları ağırlamaktan dolayı memnun olduğunu açıkladı. Uzun yıllar Fransa’da Türk kültürüne hizmet ettiklerini belirten İnan, “15 yılı aşkın bir süredir hayata geçirdiğimiz kültürel etkinliklere ara vermeden Fransız ve Türk toplumunu ilerleyen dönemlerde de sanatla buluşturmaya devam edecegiz. Bu bağlamda 2015 yılında Fransa’da yaşayan Türkler için bir çok kültürel etkinliğimiz olacak.” ifadelerini kullandı.

“Bu yıl Türk sineması  daha çok sinemasever ile buluşacak.”

2015’de büyük sinema dağıtım şirketleri ile anlaşmalar imzaladıklarını dile getiren İnan, “ Bu yıl Fransa’nın birçok şehrinde PKS’nin dağıtımını üstlendiği Türk filmleri seyirci ile buluşacak. Amacımız, daha önce ulaşmış olduğumuz yetmişin üzerinde sinema salonunun sayısını artırarak Fransa’nın en ücra köselerine dahi Türk filmlerini götürmek olacak. Bu yıl Türk sineması  daha çok sinemasever ile buluşacak.” şeklinde konuştu.

[tps_title][/tps_title]DSC_0642

Leave a comment

Your email address will not be published.