Konsolosluk hizmetlerinde randevulu sisteme geçiliyor. Paris Başkonsolosluğu 14 Mart 2016 tahinden itibaren noter hizmetini de randevu sistemine dahil etti. Daha önce dövizli askerlik ve pasaport işlemlerinde randevu sisteminin uygulandığı Paris Başkonsolosluğu’nda bundan böyle 3 önemli hizmet alanında randevu almak zorunlu hale getirildi.

Konsolosluk hizmetlerinin daha etkin ve hızlı şekilde yürütülebilmesinin amaçlandığı uygulama için randevu talebleri sadece http://www.konsolosluk.gov.tr adresi üzerinden yapılabilecek. Telefonla ya da elektronik posta üzerinden  randevu randevu talebinde bulunmak münkün değil.

Noter, Pasaport ve Dövizli Askerlik için Randevusuz işlem yapılmayacak

Yeni dönemde Paris Konsolosluğu’nda noter, pasaport ve dövizli askerlik servisleri için randevu sisteminde kayıtları bulunmayanlara hizmet verilmeyecek. Randevunun nasıl alınacağı başkonsolosluğun yayınladığı bilgi notunda açıkça tarif ediliyor. Randevu talepleri için  www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden e-randevu bölümü altında “Paris Başkonsolosluğu”nu seçmeleri ve  randevu kayıtlarını yaptırmaları mümkün. Kayıt yaptıran kişilerin randevu gününde nüfus cüzdanları ve gerekli belgeleriyle birlikte başkonsolosluğa şahsen müracaat etmeleri ve sıra numarası almaları gerekiyor.

Rendevu tarihini değiştirmek ya da iptal etmek mümkün

T.C. kimlik numarasıyla yapılan randevu işlemi her bir kişi için ayrı ayrı yapılması gerekiyor. Alınan randevunun tarihini ve saatini değiştirmek ya da iptal etmek de mümkün.  Yetkililer herhangi bir nedenle randevu günü gelemeyecek kişilerin www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinde gerekli adımları takip ederek iptal veya değişiklik işlemi yapmalarını  tavsiye ediyor.

Randevu sistemi sadece “yahoo”, “gmail”, ve “hotmail” uzantılı mailleri kabul ediyor

Randevu alırken kullanılacak e mail adresleride önemli. Zira randevu sistemi bütün e mail uzatılarını kabul etmiyor. Konsolosluk randevu sisteminin kabul ettiği e mail uzantıları, yahoo, gmail, ve hotmail ile sınırlı. Bu e mail uzantılarının dışındaki e mailler ile yapılacak başvuruların kabul edilmeyeceği belirtiliyor.

Konu hakkında dah detaylı bilgi almak isteyenler Paris Başkonsolosluğu’nun internet sitesinden bilgi edinebilir.

Leave a comment

Your email address will not be published.