Paris banliyölerinde öfke hızla tırmanıyor. Fransa’da 2 Şubat’ta, 4 polisi, Theo adlı 22 yaşındaki siyahi bir gence, copla tecavüz ettiği iddiaları ökeli kalabalıkları sokaklara dökmeye devam ediyor.

Paris’i çevreleyen Seine-Saint-Denis banliyösü ve Bobigny şehir merkezlerinde polis şiddetini protesto etmek için düzenlenen gösteriler çatışmalarla dönüştü.

“Herkes polisten nefret ediyor”

Paris yakınlarındaki Bobigny Adliye Binası önünde cumartesi akşamı düzenlenen “Theo için adalet” adlı gösteriye binlerce kişi katıldı, polisin uyguladığı şiddet kınandı. “Tecavüzcüler hapse”, “Herkes polisten nefret ediyor” ya da “Adalet yoksa barış da yok” sloganlarının atıldığı gösteride çok sayıda polis de güvenlik için görev aldı.

Protestolar Fransa geneline yayılıyor

Theo ve ailesinin “şiddete son verin” çağrısına rağmen, bir haftadır öfkeli gösteriler artarak devam ediyor. Bobigny kenti ve komşu kentlerdeki gösterilerin yanısıra, tüm gün Fransa genelinde de protestolar sürdü. Rouen kentinden gece toplanan 200 kadar genç otobüs duraklarını kırdı, çöp bidonlarını yaktı. Toulouse kentinde toplanan 250 kişi ve Nantes’da toplanan 300 kişinin gösterileri ise olaysız sona erdi.

Leave a comment

Your email address will not be published.