Sağlık ve Sosyal İşler Bakanlığı Ouest France gazetesinde bugün yer alan bir habere göre Noel primlerini bu hafta hesaplara yatırıyor.

1998 yılında Sosyalist Lionel Jospin hükümeti tarafından yürürlüğe konulan ihtiyaç halindeki ailelere yönelik Noel primleri bu hafta yatırılacak. Sağlık Bakanı Marisol Touraine bu yıl bu yardımdan 2.5 milyon kişinin faydalanacağı müjdesini verdi.

RSA alanlar öncelikli

Yardım CAF aracılığıyla yapilyor ve belirli kriterler çerçevesinde veriliyor. En önemli kriter ise gelir oranına göre. RSA (en düşük sosyal yardım) alanlar bu yardımı alan öncelikli kişiler. Tek kişi 152 euro, 2 çocuklu bir çift 320 euro ve 4 çocuklu bir çift ise 457 euro yardım alacak. Sağlık Bakanlığı yardım tutarı konusunda geçen seneye göre bir artış olmadığını bildirirken, ailedeki her ek şahıs için 60.98 euro yardım eklendiğini ifade etti.

Sağlık Bakanı Touraine, yardım tutarının değişmediğini ama yardım alan kişi sayısının artttiğini ve böylecce daha fazla kişiye yardım etmeyi umduklarını söylerken, devletin bu yardım için 500 milyon euro kaynak ayırdığı bildiriliyor.

Bu yardım sadece Noel kapsamında veriliyor ve Aile Yardım Fonu’ndan (CAF) her ay alınan kira ve diğer yardımları etkilemiyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.