Bir otopark inşaatında ortaya çıkan mezarlar, Fransa’daki Müslüman tarihini büyük ölçüde değiştirdi.   Nimes’de bulunan Müslüman mezarlarının 8. yüzyıla ait olduğu açıklandı. Daha önce Marsilya’da bulunan ve 12. yüzyıla ait mezarlardan daha eski dönemlere ait olduğu ifade ediliyor. Yeni keşif, Fransa’daki Müslüman varlığının  8.yüzyıla kadar dayandığının en büyük kanıtı olarak gösteriliyor.

En büyük kanıt, mezarların Kabe’ye dönük olması

Nimes şehrindeki mezarlar,  2006-2007 yıllarında otopark inşaatı sırasında  bulunuldu. Uzun araştırmaların ardından kemiklerin 8.yüzyıla ait olduğu tespit edildi. Diş ve kemik parçalarında DNA taraması yapılan mezarların Kuzey Afrika kökenli Müslümanlara ait olduğu belirtiliyor. Mezarların Kabe’ye çevrilmiş olarak bulunması Müslümanlara ait olduğu tezini güçlendiriyor. Vücutlarında hiçbir yaralama ve darp izine rastlenmazken, yaşlarının birinin 20 ,diğerinin 30 ve üçüncüsünün ise 50 yaşlarında olduğu tahmin ediliyor.

Tarihçiler, Müslümanların Fransa’ya sekizinci yüzyılda Cebelitarık boğazı üzerinden geldiğini yazarken henüz bu iddiaları kanıtlayacak bir iz bulunmuş değildi. Fransa Arkeoloji Araştırma Enstitüsü’nden AFP’ye konuşan Yves Gleize FranFrançaise, “ Mekke yönüne çevrilmiş 3 erkek bedeninin olması, arkeologlarda mezarın Müslümanlara ait olduğu kanaatini uyandırdı.” dedi. Ayrıca kazılarda  birkaç sikke ve seramik parçası bulunduğunu ifade eden Françoise, “Tarih kitaplarında 719-752 yılları arasında Fransa’nın güneyinde Müslümanların aldığı ve orada yaşadığı yazar, bu keşif orada Müslümanların varlığını ispatladı, fakat topluluğun büyüklüğü hakkında kesin bilgiye sahip değiliz” şeklinde konuştu.

Tarık Bin Ziyad’ın ordusundan olma ihtimali yüksek

fransa-islam-tarihi

Arkeolog Jean-Yves Breuil ise İspanya’da 7. yüzyıla ait Müslüman izlerini ispatlayacak arkeolojik izler vardı fakat Fransa’ya ait en eski izler 12. Yy ‘la aitti bu keşif Fransa’da Müslümanların 8.yy’da varlığını ispatlatacak kanıt oldu, tarihi belgeleri kanıtladı” ifadelerini kullandı. Breuil, mezarlar, Müslüman bir topluluğun Nimes’de belirli bir süre kalmış olduğunu,  50 yaşlarında birisinin olması ise uzun bir süre kalmış olabilecekleri konusununsa  fikir verdiğini söyledi.  Mezarların, Roman duvarının içinde olması ve yakında Hristiyan mezarlarının olmasının Hristiyan topluluk ile birlikte yaşamış olabilecekleri tezini kuvvetlendiriyor” ifadelerini kullandı. Araştırmayı yapan Yves Gleiz’de mezarların bulunduğu konum itibari ile Müslümanlar ve Hristiyanların birlikte yaşamış olabilecekleri üzerinde duruyor. Antropologlar 3 cesedin 8.yüzyılda Tarık bin Ziyad komutasında İspanya’nın fethine katılan ordunun içinden olabileceklerini söylüyor.

Endülüs

Leave a comment

Your email address will not be published.