Fransa eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 2012 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kampanya giderleri için sahte fatura düzenlendiği iddiaları nedeniyle mali şube savcılarına ifade veriyor.

Fransız medyası, bu sabah Paris’te mali savcılığa gelerek soruşturmayı yürüten Serge Tournaire, Roger Le Loire ve Renaud van Ruymbeke’e ifade veren Sarkozy’nin ifade sonrası ‘şüpheli tanık’ olarak soruşturmada yer alabileceğini duyurdu. Soruşturma kapsamında geçtiğimiz hafta da savcılar, Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı döneminde partisi Halk Hareket Birliği’nin (UMP) genel sekreterliği görevini yürüten Jean François Cope’yi dinlemişti. Savcılar, düzenlenen sahte faturaların Nicolas Sarkozy’ninbilgisi dahilinde hazırlanıp hazırlanmadığını araştırıyor. Ancak soruşturma kapsamında dinlenen hiç kimsenin eski cumhurbaşkanını suçlamadığı belirtiliyor.

SAHTE FATURA DÜZENLENDİĞİ İDDİA EDİLİYOR

Soruşturmada halkla ilişkiler şirketi Bygmalion’un, eski Cumhurbaşkanı NicolasSarkozy’nin 2012 cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası masraflarını saklamak için sahte fatura düzenlediği iddia ediliyor. Bu yöntemle, seçim harcamalarının parti faaliyeti gibi gösterilip Sarkozy’nin seçim kampanyasında yasal sınır olan 22,5 milyon Euro’nun üzerinde çıkılmamasının sağlandığı öne sürülüyor.

HAYALİ TOPLANTILAR MASRAF GÖSTERİLMİŞ

Soruşturmada, UMP’nin eski Genel Başkanı Cope’ye yakınlığıyla bilinen Bygmalion şirketinin, Sarkozy’nin seçim kampanyası için yapılan 12,7 milyon Euro bedelindeki harcamayı UMP’nin konferans ve organizasyon gider kalemi olarak gösterdiği, 55 ayrı parti faaliyetinde faturaların şişirildiği ve hayalî toplantılar için masraf gösterildiği tespit edilmişti.

Daha önce de Bygmalion davası kapsamında 3’ü UMP’nin üst düzey yöneticisi olmak üzere 13 kişi gözaltına alınmıştı.Son olarak Jean François Cope de artan eleştiriler sonrası görevinden istifa etmişti.

Leave a comment

Your email address will not be published.