Nicolas Sarkozy’nin yeni partisi: Cumhuriyetçiler

Fransa’da genel başkanlığını eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’in yaptığı ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği’nin(UMP) ismi değişiyor.

Partinin adının ‘Cumhuriyetçiler’ olarak değiştirilmesi ile ilgili öneri, UMP Siyasi Bürosu’nda gerçekleştirilen oylama ile kabul edildi. Oylamaya,  partinin ileri gelenleri ile birlikte UMP meclis ve senato grup başkanlarından oluşan 51 Siyasi Büro üyesi katıldı. Oylamada 50 kişi partinin isminin değiştirilmesi lehine oy kullandı.

Parti isminin değiştirilmesi ile ilgili son karar ise 30 Mayıs tarihine gerçekleştirilecek UMP kongresi öncesi 28-29 Mayıs tarihleri arasında parti üyelerinin katılacağı oylamada verilecek. Odoxa’nın gerçekleştirdiği bir anket, UMP üyelerinin çoğunluğunun partinin isminin değiştirilmesine karşı olduğunu ortaya koyuyor. Bunun bilincindeki Nicolas Sarkozy’nin de parti üyelerini ikna için bir mektup yazdığı ve hafta içerisinde üyelere gönderileceği belirtildi.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, yeniden UMP genel başkanlık koltuğuna oturduğu 30 Kasım 2014’deki kongrede partinin ismini değiştireceği vaadinde bulunmuştu. Sarkozy bütün sağ partileri bir çatı altında toplayacak yeni bir siyasi hareket kuracaklarını açıklamıştı.

 

Leave a comment

Your email address will not be published.