Paris Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü’nün Fransa Ulusal Kitap Merkezi’nde (CNL) düzenlediği söyleşide yazar Nedim Gürsel, Fransız ve Türk davetlilere Yaşar Kemal’i anlattı

Fransa Ulusal Kitap Merkezi’nde (CNL) düzenlenen söyleşide yakın bir zaman önce  hayatını kaybeden Türk edebiyatının usta ismi Yaşar Kemal anıldı. Paris Büyükelçiliği ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen etkinliğe konuşmacı olarak katılan yazar Nedim Gürsel, Yaşar Kemal’in edebiyat hayatına ve eserlerine değindi. Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu ve Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ahmet Bakcan’nın da dinleyciler arasında bulunduğu  söyleşiye çok sayıda Fransız ve Türk davetli katıldı.

“Genç yaaşta tanıdım, çok sevdim”

Yaşar Kemal’i Galatasaray Lisesi’nde öğreci iken tanıdığını aktaran Gürsel, “Kendisini çok genç yaşta tanıdım ve çok sevdim.” dedi.  Yaşar Kemal’in hayal gücüne değinen Gürsel, usta edebiyatcının çağdaş Türkiye’nin en büyük edebiyatcılarından olduğuna vurgu yaptı.  Eserlerinden ve roman kahramanlarından övgü ile bahseden Gürsel, Yaşar Kemal’in ailesinden ve maceralarından sık sık bahsettiğini belirtti. 

Yaşar Kemal: Nobel’e aday gösterilen ilk Türk yazar

28 Şubat 2015 tarihinde hayatını kaybeden Yaşar Kemal, Türk edebiyatına kazandırdığı önemli eserleriyle damgasını vurdu.  Asıl adı Kemal Sadık Göğceli olan Yaşar Kemal, 1923 yılında Osmaniye’nin Gökçedam köyünde doğdu.

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan  Kemal’in ilk öykü kitabı Sarı Sıcak’ta yer alan Bebek öyküsü ile ilk romanı İnce Memed, Cumhuriyet gazetesinde yazı dizisi olarak yayınlandı. İnce Memed romanı 40 dile çevirildi. Eserlerinde Anadolu’nun efsane ve masallarından ilham alan usta edebiyatcı,  Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk yazar oldu.

Leave a comment

Your email address will not be published.