Nazım Hikmet şiirlerinden oluşan Tiyatro oyunu ‘Hasret Nostalgie’ Paris’te Fransız ve Türk seyirci ile buluştu. Paris Kültür Sanat (PKS) projesi olan eserin oyunculuğunu ve yönetmeliğini Şükrü Muni yaparken, müzikal kısmanda piyanist Ayten İnan yer alıyor. Büyük beğeni toplayan ‘Hasret Nostalgie’nin bu yıl ve gelecek yıl Fransa’nın bir çok şehrinde sahne alaması planlanıyor.

Modern Türk şiirinin önemli şairlerinden biri olan Nazım Hikmet’in şiirleri Paris’te tiyatroya uyarlandı.Theatre Le Palace’da sahnelenen  ’Hasret Nostalgie’ isimli tiyatro eserinde Nazım hikmetin şiirleri Ayten İnan’ın piyano performansı eşliğinde izleyenlerin beğenisine sunuldu. Tek kişilik sahne gösterisi şeklinde tiyatroya uyarlanan eserin oyunculuğunu ve yönetmenliğini yapan Şükrü Muni’nin, oyunculuğu büyük beğeni topladı. Nazım’ın şiirlerinden bestelenen eserlerin de seslendirildiği gösteride  bir saati aşkın bir süre sahnede kalan Muni, Nazım Hikmetin şiirlerini Fransızca ve Türkçe seslendirdi. Fransız ve Türk tiyatro severleri buluşturuan ‘Hasret Nostalgie’ salonda bulunanlar tarafından uzun süre ayakta alkışladı.

PKS, yeni tiyatro oyununu Fransa’nın bir çok şehrinde sahneye koyacak

Paris Kültür Sanat’ın (PKS) çatısı altında hazırlanan ‘Hasret Nostalgie’nin izleyenler tarafından yoğun beğeni aldığını dile getiren PKS Direktörü Ali İnan, “ Profesyonelce hazırlanmış bir tiyatro eserini Fransa’da sahneye koymaktan memnuniyet duyoruz. Uzun çalışmaların ardından ortaya prestijli bir tiyatro eseri çıktı. Bu bağlamda emeği geçen bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” dedi. Nazım Hikmetin şiirlerini ‘Hasret Nostalgie’ ile geniş kitlelere ulaştırmak gibi bir hedeflerinin olduğunu ifade eden İnan, “Tiyatro eserini bu yıl ve gelecek yıl Fransa’nın bir çok şehrinde sahnelemeyi düşünüyoruz. Belediyelerden ve Türk derneklerinden gelecek teklifleri değerlendireceğiz. Amacımız tiyatro ile daha çok insanı buluşturmak.” şeklinde konuştu.

Nazım Hikmet kimdir?

Nâzım Hikmet Ran, Türk edebiyatının en tanınmış isimlerinden biridir. Şair, oyun yazarı, romancı ve anı yazarı olan Nazım Hikmet, siyasi düşünceleri nedeni ile defalarca tutuklanmış ve hayatının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiştir. Şiirleri elliden fazla dile çevrilen şairin bir çok eseri ödül almıştır. Türk şiirinin en önemli isimlerinden biri olan Nazım Hikmet, şiirleri yasaklanan ve yazdıkları nedeniyle 11 ayrı davadan yargılanmış, İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre hapis yatmıştır. 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarılan Nazım Hikmet, ölümünden 46 yıl sonra, Bakanlar Kurulu kararı ile vatandaşlığı geri iade edilmiştir. 17 Ocak 1902 ve 3 Haziran 1963 tarihleri arasında yaşayan şairin mezarı Moskova’da bulunuyor.

Leave a comment

Your email address will not be published.