Le reflet (Yansıma) adlı Nantes’da 20 Aralık’ta açılan restoran ilk günden ilgi görmeye devam ediyor. Çünkü bu restoranda çalışanların hepsi aşçısından servis elemanına down sendromlu.

Bir kaç günlük denemeden sonra nihayet restoran kapılarını müşterilerine açtı. Le Reflet 20 Aralık’ta Nantes’in merkezindeki rue des Trois-Croissants adresinde işletilmeye başladı. Sıradan bir restoran değil çünkü çalışanların tümü down sendromlu yani trizomik.

Fransa’da bir ilk olan restoran projesi Flore Lelièvre’e ait. Kendisi genç bir iç mimar olan Lelièvre, uzun zamandır özürlülerin çalışabileceği ve topluma entegre olabilecekleri bir işletme kurmayı hedeflediğini söylüyor.

Toplamda iki aşçı ve dört trizomik servis elemanı başlarında bulunan bir şef gözetiminde haftada 24 saatlik bir kontratla çalışıyorlar. « Amaç bu konuya hem dikkat çekmek hem de onların da topluma katılmalarına yardımcı olmak » şeklinde özetliyor Flore Lelièvre.

Aynı türde bir restoran geçtiğimiz yıllarda İzmir’in Bornova ilçesinde de açılmış ve müşterilerden yoğun talep görmüştü.

Leave a comment

Your email address will not be published.