Mülteci krizini görüşmek için Paris’te mini bir zirve düzenleyen Avrupa Birliği’nin  (AB)  sosyalis liderleri endişeli. İtalya, Portekiz ve Yunanistan başbakanlarının da bulunduğu, 15 ülkeden liderler  Aşırı sağ partilerin Avrupa’daki yükselişinden rahatsız. 

Aylan Kürdi’nin cansız bedeni Bodrum sahillerine vurduğunda  Suriyeli mültecilerin dramı dünyanın gündemine oturmayı başarmıştı. AB ülkeleri mültecileri kucaklamaya başlamışken Paris’te gerçekleşen terör saldırılarının ardından rüzgar bir anda değişti. 2015’te  AB sınırlarına akın eden bir milyon mülteci artık birlik için öncelikli sorun olarak değerlendiriliyor. 

Avrupanın kucaklamaya hazırlandığı mülteciler bir anda AB’nin en büyük kazanımı olan Schengen Anlaşması’nın kısmen ortadan kalmasına sebep olurken, yükselen ırkçı söylemler ve aşırı sağ partilerin Avrupa’da hızla yükselişe geçmesi sosyalist liderlerin gündemindeki diğer konu başlıkları arasında. Avrupalı liderler, üç milyon Suriyeli göçmeni sınrılarına barındıran ve yeni mülteci akınlarını önleyebilecek olan Türkiye ile yapacakları pazarlığa hazırlanıyor.  2015’te bir milyon göçmenin akın ettiği AB üyesi ülkeler, yaklaşık üç milyon Suriyeliyi kabul eden Türkiye ile 17-18 Mart arasında yeniden müzakere masasına oturacak.

Avrupa Birliği’nin tek derdi  sınırlarını korumak 

Son olarak AB üyesi ülkelerin sosyalist liderleri Paris’te mülteci sorununun görüşüldüğü mini bir zirveye katıldı.  Elysee Sarayı’nda yapılan görüşmeye, aralarında İtalya, Portekiz ve Yunanistan başbakanlarının da bulunduğu, 15 ülkeden liderler ve üst düzey hükümet yetkilileri katıldı. Suriyeli mültecilerin durumunu değerlendiren Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande yaptığı basın açıklamasında, vizesiz seyahat imkanı tanıyan Schengen Anlaşması’nı hayatta tutmanın, AB’nin dış sınırlarını kontrol altına almaktan geçtiğini söyleyerek, “Avrupa’nın görevi birliğin dış sınırlarını korumak olmalı. Eğer dış sınırlarda güvenliği sağlarsak, iç sınırlarda bazı ülkelerin tek taraflı yapmış olduğu gibi güvenlik kontrollerini yeniden devreye sokmaya ihtiyaç duymayız” dedi.

Çipras, AB liderlerini aşırı sağa karşı birlikte mücadeleye çağrıdı

AB’nin yaşadığı güçlüklerin birlikte çözülebileceğini söyleyen Yunan başbakan, sesleri giderek daha güçlü çıkan aşırı sağcılara karşı birlik çağrısı yaptı. Çipras, “Demokasi, sosyal dayanışma, birlik ve beraberlik gibi temel değerlerimize geri dönmemiz gerekiyor. Önümüzdeki zor engelleri aşmak için sonuç odaklı güçlerin birleşmesi şart. Aşırı sağ politikalar, duvarlar ören güçler kötü bir atmosfer yaratıyor” şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.