Montargis’te 3 kişi terör şüphesiyle tutuklandı

Ocak 2015’de gerçeleşen Charlie Hebdo ve Hypercacher’ne (Yahudi alışveriş merkezi) yönelik terör saldırılarına destek sağladıklarından şüphelinen üç kişi turklandı. 

Montargis’de (Loiret 45)  yaşayan Fransız çiftin Charlie Hebdo ve Hypercacher saldırılarına lojistik destek sağladıkları ifade ediliyor. Fransız güvenlik güçlerinin şürhelilerin Montargis’nin Chautemps mahallesinde ikamet ettiği adrese salı sabahı operasyon düzenledi.

Tutuklanan kişiler uzun zamandır İstihbarat birimlerinin takibindeydi

Türk ve Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Montargis’te ikamet eden Fransız çift, operasyonun ardından Salı sabahı tutuklandı. 47 yaşındaki Stéphane Hadoux ve kız arkadaşının uzun süre istihbarat birimlerinin takip ettiği isimler olduğu ifade ediliyor. 2008 yılında 18 ay hapis cezası alan Hadoux, 25 Kasım 2015 tarihinden beri ev hapsinde tutuluyordu. Ev hapsi kararını tekrar yargıya götüren Hadoux’un talebi Orleans İdare Mahkemesi tarafından retdedildi.

Güvenlik güçleri, Stéphane  Hadoux ve eşinin Hypercacher saldırısını gerçekleştiren Amedy Coulibaly’ın birlikte yaşadığı Boumeddiene Hayat ile yakın ilişkide olduklarını tespit etmiş durumdalar.

26 yaşındaki oğulları da tutuklandı

Eş zamanlı yapılan operasyonda üçüncü tutuklama ise Montargis bölgesindeki bir diğer şehir olan Villemandeur’de gerçekleşti. Evine baskın düzenlenen 26 yaşındaki şüphelinin diğer tutuklanan şüphelilerin oğlu olduğu belirtiliyor. 

Montargis’teki polis baskınlarını yöneten Paris Terörle Mücadele Savcısı tutuklanan kişilerin Ocak 2015’teki saldırıları gerçekleştiren isimlere lojistk destek sağladıkları şüphesini ve Amedy Coulibaly ile bağlantıları olduğunu doğrulardı.

Katıldığı törende konuşma yapan Montargis Belediye Başkanı (LR) Jean-Pierre Door, güvenlik güçlerinin yaptığı operasyonlardan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. “Onları desteklediğimizi söyledim.  Bu operasyon beni hiç şaşırtmıyor. Paris’e çok yakın bir bölgeyiz. Çihadizim ile bağlantılı kişilerin olduğunu biliyoruz.

Leave a comment

Your email address will not be published.