Dünya lideri olmanın göründüğü gibi ‘havalı’ olmadığını dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sıra dışı çıkışı tartışmaları da beraberinde getirdi. Macron açıklamasında Erdoğan ile  on günde bir görüşmek zorunda kaldığını açıkladığı röportaja Elysee ve Erdaoğan’dan  açıklama geldi. Erdoğan Bayram Namazı çıkışı yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Cumhurbaşkanıyla görüşmek artı bir değerdir” dedi.

Macron, küresel lider olarak bir yaşamın sanıldığı kadar havalı olmadığını ifade etti. Macron’un bu duruma örnek örnek olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile on günde bir görüşmek zorunda olmasını göstermesi tepki çekti.

Fransız Le Point dergisine mülakat veren Fransa Cumhurbaşkanı, “Küresel sahnenin yeni ‘cool‘ çocuğu olmaya mı çalışıyorsunuz?” sorusuna, “Küresel sahne o kadar da ‘cool‘ bir alan değil” yanıtını verdi.

Macron, açıklamasını desteklemek için verdiği örnekte  “Ben Erdoğan ile on günde bir konuşmak zorunda olan biriyim” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’nin Cumhurbaşkanıyla görüşmek artı bir değerdir”

Bayram Namazı çıkışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Fransa Cumhurbaşkanı açıklamaları soruldu. Macron’un açıklamalarını değerlendiren Erdoğan, “Doğrusu ben ne demek istediğini çözme noktasında değilim. Onu sayın Macron’dan öğrenmek lazım. Benim bildiğim tek şey var; görüşme talebinde bulunduklarına göre, ben görüşme talebini reddetmeyi arzu etmem. Çünkü dostları çoğaltmak isterim ve bize olumsuz nazarla bakanları da azaltmak isterim. Fakat ben o dergiye verilende bir olumsuzluk değil tam aksine Türkiye’nin Cumhurbaşkanıyla görüşmenin onlar için bir artı değer olduğunu düşünürüm” dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.