Mevlana Rumi Derneği’nin düzenlediği Şeb-i Arus gecesi Fransız ve Türk davetlilerin akınına uğradı. Konya Büyükşehir Belediyesi Tasavvuf Korosu ve Semazen Gurubu’nun sahne aldığı gecede Mevlana Celalettini Rumi’nin 741. vuslat yıl dönümü anıldı.

Mevlana Rumi Derneği, Paris’te düzenlediği Şeb-i Arus gecesi ile bir ilke imza attı. Türk ve Fransız konukların akın ettiği gecede Konya Büyükşehir Belediyesi Tasavvuf Musukisi Korosu ve Semazan Gurubu sahne aldı. İran ve Afganistan büyükelçilerinin de katıldığı geceye  Türkiye’den İçişleri Bakan Yardımcısı Osman Güneş ve beraberindeki heyet iştirak etti. 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Hüseyin Avni Botsalı, OECD Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mithat Rende, Paris Başkonsolosu İhsan Emre Kadıoğlu, Konsolos Müslüm Aygün, Enstitü Yunus Emre Müdürü Dr. Akmet Pakcan ve Diyanet İşleri Müşavir Vekili Gencağa Sayan geceye katılanlar arasında yeraldı. 

Mevlana Celalettini Rumi’nin 741. vuslat yıl dönümünü, düzenledikleri Şeb-i Arus Gecesi ile sahneye taşıyan Mevlana Rumu Derneği yetkilileri Fransız ve Türklerin gösterdii gisinden dolayı memnun olduklarını ifade ederek, artık her yıl  Mevlana’yı anacaklarını açıkladılar. 

Gecede Mevlana’dan hikayeler anlatan Doç.Dr. Leili Anvar’a ve etkinliğe katksından dolayı Aziz Kaya’ya UNESCO Büyükelçisi Botsalı ve Başkonsolos İhsan Emre Kadıoğlu tarafından çeşitli hediyeler takdim edildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.