Ile de France Bölge Yönetimi Başkanı (Conseil Régional) Valérie Pécresse, bir kaç sene içinde metro biletlerinin tariihe karışacağını açıkladı.

Yapılacak yeni düzenleme ile akıllı telefonların ve kredi kartlarının metro biletlerinin yerini alacağını belirten yetkililer  aylık abone kartı olan navigo’nun da yeni sitemle birlikte kullanılacağını ifade etti.

Yeni yapılanmaya göre, 2021 yılına kadar dokunmatik kredi kartlı geçişlerin yaygınlaşacağını, sürekli raylı sistemi kullanmayanlar için de Navigo kart sisteminin geliştirileceğini belirten Pecresse, biletlerin artık tamamen manyetik hale getirileceğini açıkladı. Metor ve RER’leri sürekli kullanan yolcular için de navigo kartının yanısıra bir de Akıllı Navigo kartlarının kullanıma sokulacağını dile getirdi.

Raylı sistem kullanıcılarının daha avantajlı fiyatlarda seyahat etmeleri için de farklı tarifelere üzerinde çalıştıklarını belirten Pécresse, haftalık navigo yerine kullanım adedi kadar fiyatlandırmanın da gündemlerinde olduğunu açıkladı.

Valerie Pecresse, bununla birlikte yeni manyetik biletlerin Velib, Autolib, taksi gibi sistemlerle de ortak kullanılabilceğini söyledi.

Manyetik bilete geçişin asıl amacının çevre kirliliğini azaltmak, zamandan tasarruf, trafik sıkışıklığı ve hava kirliliği gibi unsurları asgariye indirmek ve modernize etmek için planladıklarını söyledi. 

Konuşmasının sonunda bu sisteme belki park ücretleri, kültürel etkinlikler, müzeler ve hatta otel ödemelerinin bile yapılabileceğini söyledi.

Leave a comment

Your email address will not be published.