Fransa’nın Marsilya şehrinde bulunan özel havuzu bir günlüğüne kiralayan Kadın Derneğinin Üyelerine, tesiste erkek öğretmenlerin de bulunacağını belirterek, bikini ile gelinmemesi uyarısında bulunulması, tartışmalara yol açtı.

Marsilya’nın kuzeyinde bir mahallede faaliyet gösteren “Smile 13” adlı kadın derneği sosyal medya sayfasında, 10 Eylül tarihinde üyeleri için havuz günü düzenleyeceği ve tüm gün kiralanan havuzun sadece dernek üyelerine açık olacağı paylaşılmıştı.

Derneğin yayınladığı ilanda, “Tesiste erkek yüzme öğretmenleri de olacak, bu durumu bildirerek bikini ile gelinmemesini tavsiye ediyoruz” şeklindeki uyarıya, aşırı sağ dernek ve kuruluşlardan tepki geldi. Tepkiler üzerine Marsilya belediyesi ve valiliğinden de açıklamalar peş peşe geldi. Marsilya milletvekili ve şehrin 11-12. mahalleleri Belediye Başkanı Valerie Boyer, uygulamanın kabul edilemeyeceğini, cumhuriyet değerlerine karşı çıkıldığını belirterek, “Bir şey dememek ve bir şey yapmamak suça ortak olmaktır” ifadeleriyle etkinliğin yasaklanmasını talep etti.

Leave a comment

Your email address will not be published.