Okulun kapatılması Marsilya’daki okulların içler acısı halini gündeme taşıyarak yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi

Bugün Marsilya’nın kuzeyinde yer alan bir anaokulu kurumda başedilemeyecek hale gelen fare istilası yüzünden kapatıldı. Marsilya’nın 13.Bölgesinde yeralan Rose Val Plan anaokulunu sabah açmaya gelen görevlilerin sınıflarda başıboş gezinen onlarca fareye rastlaması üzerine, 146 öğrencisi olan okul Eğitim müdürlüğü kararıyla ilaçlama çalışmaları yapılması için acilen boşaltıldı ve geçici olarak kapatıldı.

2016 başında dile getirilmiş ama kulak asılmamıştı

2016 eğitim yılı başında, Charlotte Magri adlı öğretmen tarafından Marsilya’daki anaokulu ve ilkokulların bakıma muhtaç halleri bir dilekçeyle gündeme getirilmiş ama konu ciddiye alınmamıştı.

Sürekli yaşanan hijyen sıkıntıları üzerine, Marsilya belediyesi harekete geçmiş ve 76 bin öğrencinin eğitim gördüğü kurumların bakımı yapılmak üzere 5 milyon euoluk bir bütçe ayrılmasına karar verilmişti.

Yaşanan gelişmelerden sonra devlet te ayrıca 5 milyon euroluk ek bir bütçenin Marsilya şehrine verileceğini ilan etti.

Öğretmen ve veliler bütçenin sağlıklı bir şekilde kullanılıp olması gereken şartların bir an önce sağlanmasını talep ediyorlar.

Leave a comment

Your email address will not be published.