Fransa’nın Marignane şehrinde Kürt guruplar ile Türkler arasında geçen hafta Cuma namazı sonrası çıkan arbedenin yankıları sürüyor. Belediye Başkanı Eric Le Disses’in “Artık şehir merkezinde bu camiye yer yok.” dediği Marignane’da Türk camisi bir haftadır kapalı. Camileri kapalı olan Türkler bu Cuma namazını şehir dışında bulunan hangarda kıldı.

Geçen hafta Cuma namazı çıkışı Türkiye’nin doğusunda süren çatışmaları ve sivil ölümlerini protesto eden Kürt guruplar ile cami cemaati arasında çıkan arbede Marignane yerel makamlarını harekete geçirdi. Olayların ardından Fransız basınına açıklama yapan Belediye Başkanı Eric Le Disses, “Türkiye’de yaşananların Marignane’a taşınması asla kabul edilemez. Fransa’dayız ve ağırladığımız yabancılar nasıl davranacağını bilmeli. Bu yaşananları kabul edemem ve bir daha yaşanmasına izin veremem. Cuma günü yaşanan arbede ne kadar büyük bir güvenlik sorunumuzun olduğunu gösterdi. Türk camii uzun yıllardır Kürt mahallesinde bulunuyor. Artık şehir merkezinde bu camiye yer yok.” şeklinde konuştu.

Gelişmeler üzerine Marienan Kürt Toplumu Temsilcisi  yerel gazete La Provence’a verdiği demeçte, “Bir cami kapatıldığı için asla sevinmeyiz. Ancak bu karar, bu olayda tansiyonu düşürecek ve taşkınlıkları sonlandıracaksa, o zaman evet diyoruz” ifadelerine yer verildi.

“Marignane Türk Camii’ni kapatan belediye değil, biziz!”

Fransız basınında çıkan Türk camisinin Marignane Belediye Başkanı Eric Le Disses tarafından kapatıldığı haberlerini yalanlayan Türk Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Gürsoy, belediye tarafından verilmiş herhangi bir kapatma kararının olmadığını söyledi. Aksine kapatma kararını yönetim olarak kendilerinin aldığını ifade eden Gürsoy, “Belediye başkanı ile görüştük. Kendisi de Cuma namazınının şehir merkezinde kılınmasını istemiyor. Biz de daha önce aldığımız 7 bin metrekarelik arazimize taşınmak istiyoruz. Bu nedenle kendisinden yeni kültür merkezimizin inşaatı için izin isteyeceğiz. Umarım görüşmemiz olumlu sonuçlanır.” dedi.

“Uzun yıllar birlikte yaşadık, budan sonra da sorunsuz bir şekilde yaşamak istiyoruz.”

Marignane’da  Türklerin ve Kürtlerin uzun yıllar birlikte yaşadığını vurgulayan Gürsoy, “Şimdiye kadar birlikte barış içinde yaşıyorduk. Kürt kardeşlerimiz ile daha önce yaşadığımız büyük bir sorun olmadı. Ayrıca çıkan bu arbedeyi bütün Kürtlerin de desteklediğini düşünmüyoruz. Türkler ve Kürtler uzun yıllar birlikte yaşadık, budan sonra da sorunsuz bir şekilde yaşamak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.