Manuel Valls saldırıları duyunca çok korktuğunu açıkladı

Fransa, 13 Kasım’da tarihinin en kanlı terör saldırısını yaşadı. 130 kişinin hayatını kaybettiği saldırıları ‘yakından’ hissedenlerden birinin de Başbakan Manuel Valls olduğu ortaya çıktı.

Fransa Başbakanı’nın Paris’in 11’inci bölgesinde bulunan evinin, aynı semt ve 10’uncu bölgede terör saldırılarına hedef olan kafe ve restoranlara sadece 150 metre uzaklıkta olduğu belirtildi.

Fransız televizyon kanalı Canal+’e saldırı gecesiyle ilgili açıklamalarda bulunan başbakan, saldırıları ilk olarak İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’nın kendisine gönderdiği SMS’ten öğrendiğini söyledi. Valls, İçişleri Bakanı’nın gönderdiği mesajda, “Stade de France ve Republique çevresinde bir şeyler oluyor.”dediğini aktardı. Daha sonra ise oturduğu yere 150-200 metre uzaklıkta oturan bir tanıdığının kendisini arayarak “Silahlı saldırı oldu yerde ölenler var.” dediğini kaydetti.

Olayı öğrendikten sonra verdiği ilk tepkisinin de ‘Tamam başlıyoruz’ olduğunu da kaydeden Valls, ilk başta olayın vahameti ile ilgili bir bilgisinin de olmadığını kaydetti. Daha sona ise aklına ilk gelenin çocukları olduğunu söyledi. Fransa Başbakanı, saldırıların yaşandığı mahallede oturduğunu belirterek, “Çocuklarım o anda dışarıdaydı. Hızlı bir şekilde onları güvenceye aldım.” dedi.

Kendisinin Paris dışından olduğunun ancak eşi Anne’nin saldırıların yaşandığı mahalleden olduğunu da belirten sosyalist başbakan, saldırıların yaşandığı yerleri iyi tanıdığını belirtti. Kanlı saldırılarının sonrasında da uzun yıllardır tanıdığı yakın bir arkadaşının oğlunun da hayatını kaybettiğini öğrendiğini belirtti. Valls, “Bu saldırılar hepimize dokundu.” ifadelerini kullandı.

Başkent Paris’teki eş zamanlı terör saldırılarında 130 kişi hayatını kaybetmiş 350 kişi de yaralanmıştı.

Leave a comment

Your email address will not be published.