Manuel Valls, “Başörtüsü” konusunda 28 Şubat’tan kopya çekiyor!

Paris’te İslam konulu panele konuşmacı olarak katılan Başbakan Manuel Valls’in  başörtüsü hakkında söyledikleri tepki toplamaya devam ediyor.

Ünlü moda devlerinin kadınlara yönelik tesettür koleksiyonu hazırlamasından Fransa Başbakanı’ Manuel Valls’iın de rahatsız olduğu anlaşılıyor. Başörtüsünün bir moda ürünü olmadığını ifade eden Valls, tesettürün kadını köleleştirdiğini savundu.

Ülkedeki Müslümanların tepkisini çeken Valls, “Başörtüsü kadınlar için ne ifade ediyor, moda ile ilgili bir durum değil, taktığımız bir renk de değil, başörtüsü kadının köleleştirilmesidir.” ifadelerini kullandı.

Fransa Başbakanı, 28 Şubat paşaları gibi konuşuyor

Manuel Valls, “Yaşlı kadınların taktığı” örtüyle, Fransız toplumunun, siyasi bir simge olarak tanımladığı başörtüsü arasında da ayrım yapılması gerektiğini dikkat çekti. Valls’in bu hassasiyeti ve yaklaşımı 28 Şubat Türkiye’sinde generallerin başörtüsü tarifi ve “Nenelerimizin geleneksel örtüleri” söylemini akıllara geirdi.

Valls, ayrımcılıkta sınır tanımıyor

Valls’ın açıklamalarına bir tepki de Fransa İslamofobiyle Mücadele Derneği’nden (CCİF) geldi.  CCİF Başkanı Marwan Muhammed, yaptığı açıklamda her kesimin Başbakanı olması gereken Manuel Valls’ın ülkesinde yaşayan Müslümanlara yönelik yaftalayıcı bir tutum içerisinde olduğunu belirtti. Fransa’da başörtülü kadınların eğitimde, iş hayatında ayrımcılığa uğradığını hatırlatan Muhammed, bu mağduriyetinin Başbakan’ın ifadeleriyle de devam ettiğine dikkat çekti. Marwan Muhammed, Valls’in Fransa’da yaşayan halkın bir bölümüne yönelik ayrımcı bir tutum sergileyebildiğini aktardı.

Leave a comment

Your email address will not be published.