Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, Elysee Sarayı’ndaki çalışma masasının önünde çektirdiği resmi fotoğrafı, Twitter kullanıcıları tarafından eleştirel yorumlara konu oldu.

Genellikle siyasi konularla gündeme gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bu kez resmi fotoğrafıyla gündemde. Fotoğraf, Photoshop ile düzenlenmiş olduğunu kanıtlar nitelikteki iddiaları ve eski ABD Başkanı Barack Obama’nın resmi fotoğrafına ‘fazla benzemesini’ içeren çeşitli nedenlerle sosyal medya kullanıcılarının eleştirilerine konu oldu.

Macron, perşembe günü Twitter’da paylaştığı fotoğrafta, ardında Elysee Sarayı’nın göründüğü pencere, iki yanında Avrupa Birliği ve Fransa bayrakları olduğu halde, pencerenin önündeki çalışma masasının önünde ayakta dururken görünüyor. Masanın üzerindeki saat, üç kitap ve iki akıllı telefon dikkat çekiyor.

Photoshop iddialarını araştıran Le Figaro gazetesinden bir gazeteci, iddiaların doğru olduğunu savundu. Gazeteci, fotoğrafın üç günlük bir işlemden geçtiğine ilişkin verileri, fotoğrafın yanına iliştirerek iddiaları kanıtlamaya çalıştı.

​Bir Fransız medya kuruluşu ise, büronun gereğinden fazla gösterişli dekorasyonunun fotoğrafta görünmemesi için, Macron’un çalışma masasının yerinin değiştirildiğini ortaya attı.

Bazıları da fotoğrafın, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın göreve başladıktan sonra çektirmiş olduğu, ardında pencerenin göründüğü çalışma masasının önünde ayakta durduğu fotoğrafın birebir taklidi olduğu yorumunu yaptı.


​Bir yorumcu da ‘House of Cards’ adlı Netflix dizisinde Kevin Spacey tarafından canlanrdırılan Frank Underwood karakterine gönderme yaptı.

Masada duran iki farklı akıllı telefon da, dikkatli izleyicilerin gözünden kaçmadı.

Bir twitter kullanıcısı tarafından yayınlanan çekim öncesi kamera arkası görüntülerinde ise Macron’un masanın üzerinde duran üç kitabın konumuna, hangi sayfanın açık olacağına varana kadar aşırı dikkat gösterdiği görüldü.

Tek amacı eğlenmek olan kimi Twitter kullanıcıları da, Macron’un fotoğraflarını kesip biçerek olmadık mekanlara yerleştirdi.


​BFM TV Macron’un fotoğrafının, yaklaşık 50 bin adet basıldıktan sonra, belediye binalarına, polis merkezlerine ve tüm dünyadaki Fransa konsolosluklarına yerleştirileceğini açıkladı.

KAYNAK: sputniknews
https://tr.sputniknews.com/avrupa/201706301029081592-macron-resmi-portre/

Leave a comment

Your email address will not be published.