Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a 14 Temmuz’daki Bastille Günü kutlamalarında suikast planlamakla suçlanan aşırı sağcı bir Fransa vatandaşının ‘terörizmi övme’ suçundan tutuklandığı açıklandı.

Fransız RMC radyosu, ülkenin yeni cumhurbaşkanı Macron’a 14 Temmuz’da Paris’te yapılacak Bastille Günü’ndeki geçit töreni sırasında suikast planlama suçlamasıyla 23 yaşındaki bir kişinin tutuklandığını duyurdu.

Fransız basını ‘terörizmi övme’ suçundan tutuklanan kişinin aşırı sağ ideolojiye sahip olduğunu ve kendisini ‘milliyetçi’ olarak tanımladığını duyurdu.

İNTERNETTEKİ SOHBET ODASINDA KALAŞNİKOF SORDU

RMC’ye göre zanlı internet üzerinden oynanan bir oyunun sohbet odasında bir saldırı yapabilmek için bir Kalaşnikof tipi tüfek aradığını anlattı.

Bir başka kullanıcının mesajı polise iletmesitle istihbarat servisleri zanlıyı aramaya başladı.

Zanlının kendisini gözaltına almaya gelen polislere bıçak çektiği ayrca otomobilinde iki adet büyük bıçak bulunduğu aktarıldı.
Zanlı daha sonra sorgusunda Macron’a suikast yapmak istediğini itiraf etti ayrıca ‘siyahları, Yahudileri, eşcinselleri ve Arapları’ da hedef almak istediğini söyledi.

L’Express gazetesine konuşan polis kaynağı “Amacı muğlak olmayı koruyor ancak azınlıklara saldırmak istediğini belirtti. Colombine katliamı dahil diğer toplu saldırılardan etkilenmiş gibi gözüküyor” dedi.

Leave a comment

Your email address will not be published.