Lyon’da yayın yapan Türk radyosu, Radyo Made in Turkey (MİT) ırkçı saldırıya uğradı. 17-18 Ağustos gecesi radyo kanalının bulunduğu binanın duvarına “Faşist Türk devleti yerin dibine girsin” sloganı yazıldı. Fransa’daki tüm Türk derneklerinin ve temsilciliklerin dikkatli olması gerktiğine vurgu yapan Akyüz, gerekli önlemlerin alınmasını istiyor. Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ise saldırıyı facebook üzerinden paylaştığı mesajla kınadı.

Lyon’da  internet üzerinden yayın yapan Türk radyosu Radyo Made in Turkey (MİT) ırkçı saldırıya uğradı. Radyo binasının duvarlarına kimliği belirsiz kişi yada kişiler tarafından “Faşist Türk devleti yerin dibine girsin” ifadeleri yazıldı. Irkçı saldırının tatil döneminde gerçekleştidiğini belirten Radyo MİT yetkilisi Muhammet Akyüz, saldırıyı şiddetle kınadıklarını ve gerekli hukuki süreci başlattıklarını açıkladı. Bölgede ciddi bir Ermeni yoğunluğunun olduğuna dikkat çeken Akyüz, “Ermeni camiasının radyomuzun yayın politikasından ve 19015 Ermeni soykırım iddialarına yönelik yayınlarımızdan rahatsız olduklarını biliyorum.” dedi. 

“Neden şimdi?”

Yaşanan saldırıyı bir gözdağı olarak değerlendiren Akyüz, yakın zamanda Ermeni iddialarına yönelik herhangi bir yayın yapmadıklarını ve radyonun zaten tatil sürecinde kapalı olduğu biligisini verdi. “Neden şimdi?” sorusunu yönelten Akyüz, gereken hukuki süreci başlatıklarını ve savcılığıa suç duyurusunda bulunduklarının altını çizdi. 

Ermeni soykırım iddialarının yüzüncü yılı olan 2015 yılının Fransa Türk toplumu için bir hayli zor geçeceğini belirten Akyüz, yapılan ırkcı saldırıyı yaşanabilecek başka ırkcı saldırıların habercisi olarak değerlendiriyor. Fransa’daki tüm Türk derneklerinin ve temsilciliklerin dikkatli olması gerktiğine vurgu yapan Akyüz, Başta Fransız güvenlik yetkilileri olmak üzere Türk yetkililerinin de gereken güvenlik önlemlerini alamasını istedi.

Büyükelçi Hakkı Akil saldırıyı kınadı

saldırıyı, yıllık izin dönüşü duyduğunu ve büyük üzüntü yaşadığını belirten Paris Büyükelçisi hakkı Akil, tepkisini kendi kişisel Facebook sayfasından paylaştı. Saldırıyı vandalizim olarak değerlendiren Akil, mesajında şu ifadelere yer verdi:  “Aynı zamanda basın hürriyetine karşı yapılmış bu vandalizmi şiddetle kınar, Radyo MİT çalışanlarına ve toplumumuza geçmiş olsun dileklerimi iletirim.”

Leave a comment

Your email address will not be published.