Frasa ve İsviçre’de kullanılan oylar sandıkların kapanmasının ardından Lyon’da toplandı. Türk Hava Yolları (THY) özel uçağı, yüklenen 160 bini aşkın oyu  Türkiye’ye  götürmek üzere Lyon’dan havalandı.

“Saklama ve Ulaştırma Komisyonu olarak görevimizi tamamladık.”

Paris Başkonsolosluğu, resmi sosyal medya hesabından yayınladığı mesajda, Saklama ve Ulaştırma Komisyonu olarak görevlerini tamamladıklarını duyurdu. Paris Başkonsolosluğu’nun yayınladığı mesajda: “Paris’ten bu sabaha karşı 03.00’e doğru yola çıkarak oy torbalarını Sayın Milletvekillerimiz ve YSK yetkililerinden oluşan Komisyon’a az önce Lyon’da güven içinde teslim ettik.

Fransa’daki 6 Başkonsolosluğumuz ile Bern Büyükelçiliğimiz ve Cenevre Başkonsolosluğumuzda kullanılan 160 bini aşkın oyu taşıyan özel uçak Lyon’dan havalandı.

Paris Başkonsolosluğu Saklama ve Ulaştırma Komisyonu olarak görevimizi tamamladık.” ifadelerine yer verildi.

Oylar Lyon’da toplandı

Fransa’da 6 konsolosluk  bölgesinde kullanılan oyların yanı sıra  İsviçre’nin Cenevre ve Bern şehirlerinden getirilen oylar Lyon’da toplanarak THY uçağına yüklendi.  Yükleme sırasında Yüksek Seçim Kurulu (YSK)  yetkilileri ve siyasi parti temsilcileri hazır bulundu.

Mühürlü oy torbaları THY ile Türkiye’ye gönderildi

Paris, Strasbourg, Lyon, Marsilya, Bordeaux ve Nantes’da  kullanılan oylar, sandık görevlileri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla torbalara konularak mühürlendi. Mühürlü torbalar Dışişleri Bakanlığının özel kuryeleri tarafından siyasi parti temsilcilerinin eşliğinde THY uçağı ile Türkiye’ye gönderildi.

Leave a comment

Your email address will not be published.