Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, Fransa’nın, Paris Yahudilerinin soykırıma uğramasında rolü olmadığını, asıl suçluların o dönemin iktidarının olduğunu savundu.

LCI televizyon kanalında soruları yanıtlayan Le Pen, “Fransa’nın Paris Yahudilerinin Almanya’ya gönderilmesinden (Vel d’Hiv) sorumlu olduğunu düşünmüyorum. Genel olarak söylemek gerekirse sorumlu olan kişiler varsa onlar o dönemde iktidarda olanlardır. Fransa değildir” dedi. Le Pen, Fransız çocukların Fransız olmaktan tekrar gurur duymalarını istediğini belirtti.

Eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransız polisinin 1942 yılında Nazi yetkililerinin talebiyle Paris’teki yaklaşık 13 bin Yahudi’yi toplayarak Nazi kamplarına göndermesinden dolayı özür dilemişti.

Macron: “Ciddi bir hata!”

Ay sonunda ilk turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde Le Pen’in en yakın rakibi ‘En Marche’ (Yürüyüş) akımının lideri Emmanuel Macron ise BFMTV televizyon kanalına yaptığı açıklamada, Le Pen’in sözlerini “Ciddi bir hata” olarak niteledi

Kaynak: Hürriyet

Leave a comment

Your email address will not be published.