Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin aşırı sağcı lideri Marine Le Pen, propaganda konuşmasında rakibi François Fillon’un konuşmalarını çalmakla suçlanıyor.

Fransa’da aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, bir konuşmasında birinci turda elenen rakibi François Fillon’un daha önceki bir konuşmasından çalıntı yapmakla suçlandı.

Le Pen son konuşmasında Fillon’un 15 Nisan’da yaptığı bir konuşmadan kelimesi kelimesine bölümler almakla eleştiriliyor.

Ulusal Cephe, yaptığı açıklamada Le Pen’in Fillon’a bir “selam verdiği” ve “dar kafalı” olmadığını ortaya koyduğu belirtti.

Le Pen, sosyal medyada alay konusu oldu

Fillon’un destekçileri tarafından kurulan YouTube kanalındaki Ridicule TV iki konuşma arasındaki benzerlikleri yayınladı.

“Fransa’nın solcu ‘Boyun Eğmeyenleri’ ikinci turda ne yapacak?”

“Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri: Sosyal liberalizm mi, milliyetçilik mi?”

“Fransa Cumhurbaşkanı adayı Macron: Avrupa Birliği reform yapmazsa ‘Frexit’ gelir”

Ridicule TV, Le Pen ve Fillon’un konuşmalarını yan yana koyarak, aşırı sağcı adayın Fillon’un konuşmasını kelimesi kelimesine çaldığını söyledi.

Bu videolar Twitter’da da paylaşıldı.

Le Pen’in konuşmasında Fillon’un Puy-en-Velay kentinde yaptığı konuşmanın üç paragrafı bezerlik gösteriyor.

Kampanya müdürü suçlamaları “Fillon’a övgü olarak savundu

Fillon konuşmasının bir bölümünde “Sonra Rhine sınırı var, en açık, en tehlikeli ve en umut vereni. Bu sıklıkla çatışma yaşadığımız ancak pek çok anlamda işbirliği yapacağımız Cermen dünyası” ifadelerini kullanıyor.

Le Pen’in kampanya müdürü David Rachline intihal suçlamalarını reddetti ve konuşmanın Fillon’a bir çeşit övgü olduğunu ve Fillon’un destekçileri tarafından takdir edildiğini söyledi.

Muhafazakar Cumhuriyetçi kesimleri temsil eden Fillon’un seçim kampanyası mali bir skandala adının karışmasından sonra başarısız olmuştu.

Leave a comment

Your email address will not be published.