Eski tip (Lacivert) passport dönemi artık tarih oldu. Daha önce kullanımına izin verilen eski lacivert pasaportların 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren uluslararası dolaşıma kapatıldığı açıklandı. Artık geçersiz olan lacivert pasaportların yeni tip biyometrik pasaportlar ile değiştirilmesi gerekiyor.

Yurtdışında yaşayan gurbetcileri yakından ilgilendiren bir gelişme de eski pasaportlar konusunda yaşandı.  1 Haziran 2010 tarihinde tağıtıma giren yeni biyometrik pasaportların yanısıra eski (Lacivert) pasaportların da kullanımına imkan verilmişti. 

Dışişleri Bakanmlığından yapılan açıklama ile 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren eski tip pasaportların kullanılamayacağı açıklandı. Artık uluslararası dolaşıma kapalı ve geçersiz olan (Laciver) pasaportlar ile seyehat etmenin  mümkün olmadığı ifade ediliyor. Yetkililer (Lacivert) pasaport sahiplerini biran önce eski tip pasaportlarını yeni biyometrik pasaportlar ile değiştirilmesi noktasında uyardı. 

Konu hakkında yurtdışında yaşayan gurbetçileri bilgilendiren elçilik ve konsolosluklar yayınladıkları mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Değerli vatandaşlarımız,

Bilindiği üzere, 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren vatandaşlarımıza yeni tip biyometrik pasaportlar verilmektedir. Eski tip pasaportlar (lacivert) ise 24 Kasım 2015 tarihi itibariyle uluslararası kullanıma kapatılmıştır.

Bu vesileyle, eski tip pasaport hamili vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için, en kısa zamanda pasaportlarını yeni tip biyometrik pasaport ile değiştirmeleri gerekmektedir.”

Leave a comment

Your email address will not be published.